Projekt dom

Projekt domu – jak przymierzyć się do wyboru i gdzie szukać gotowych projektów?

Kiedy podejmiemy decyzję „tak! – budujemy dom”, wówczas naszą przygodę rozpoczynamy od kupna działki (tu przeczytasz czym powinniśmy się kierować) i wyboru projektu. Ważne, abyśmy nie podejmowali decyzji pod wpływem impulsu. Wybór projektu to zawsze kwestia czysto indywidualna, ale dziś napiszę Wam na jakie kwestie warto naszym zdaniem zwrócić uwagę.

Projekt domu na miarę swoich marzeń

Wybierając projekt domu powinniśmy zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekujemy?

Następnie proponujemy wybrać kilka gotowych projektów i zrobić selekcję na podstawie której możemy stwierdzić czy wymagają zmian (i jakich). Może wystarczy przesunąć kilka ścianek wewnątrz, a może należy przeprojektować zbyt wiele (by kupno projektu miało sens).

Na co należy zwrócić uwagę w gotowych projektach?

1 – strony świata i lokalizacja pomieszczeń pod tym kątem,
2 – metraż powierzchni użytkowej dobrany odpowiednio do naszej kieszeni,
3 – zgodność projektu z Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu.

Koniecznie musimy przeanalizować czy wyszczególnione w projekcie pomieszczenia, to nie pomieszczenia widmo. Przykład: garderoba 1,5m2 – która powinna mieć co najmniej 2-2,5m2, podobnie wiatrołap (by miał najmniej 3-4m2). Należy również uważnie przyjrzeć się powierzchni pomieszczeń na poddaszu użytkowym i zobaczyć ile tam będzie naprawdę miejsca? Otóż skosy można wykorzystać tylko częściowo (wysokość ścianki kolankowej). Warto wtedy przyjrzeć się przekrojowi domu, który często się omija, jako „zbędny szczegół”, a może okazać się, że z 20m2 pokoju otrzymujemy 10m2, bo druga połowa powierzchni, to trudne lub niemożliwe do wykorzystania skosy (np. te 30 do 70 cm wysokości). Taka analiza powinna dotyczyć również materiałów wykończeniowych i elewacyjnych (koszt wykończenia domu).

Gdzie najlepiej szukać gotowych projektów?

Ofert gotowych projektów nie brakuje, warto więc szukać i porównywać, by wybrać ten („dla Nas”) najlepszy. Miło wspominam ten czas! Przeglądając internetowe katalogi gotowych projektów możemy wybierać z wielu kategorii, co jest bardzo wygodne. Zaoszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na przekopanie się przez wszystkie projekty. W naszej głowie mieliśmy nasze inspiracje: przestrzeń (open space), duże okna, prosta nowoczesna bryła z antresolą. Od razu wiedzieliśmy czego szukamy:

Gdy zaznaczyliśmy powyższe parametry na portalu extradom.pl otrzymaliśmy propozycje gotowych projektów:

gdzie najlepiej szukać gotowych projektów domu

Wyświetliło Nam się kilkadziesiąt propozycji. Nasze ograniczenie? – „szerokość działki do 20m”. Po odznaczeniu tego kryterium, naszą uwagę skupiły m.in. te projekty:

Wzdychałam do niego długo. Praktyczne wnętrze, przestronna strefa dzienna, taki z eleganckim wdziękiem! Ale … działka za mała.

projekt domu Nowoczesny 2

To kolejny gotowy projekt, który uważamy za bardzo udany! Jednak nie dla Nas.

projekt domu Atrakcyjny 1

 

Pojawia się wobec tego pytanie:

Czy najpierw kupić działkę, czy znaleźć wymarzony projekt?

Z racji, iż dla Nas ważnym aspektem była lokalizacja (działka w mieście), postawiliśmy na projekt indywidualny, który spełnia warunki Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu (MPZT), jak i nasze oczekiwania funkcjonale i wizualne. Jest taką naszą miksturą. Wiele projektów służyło Nam za inspirację np. ten dom choć parterowy, to posiada przepiękny salon z antresolą, który także zawarliśmy w naszym indywidualnym projekcie domu, który pokazywałam Wam tutaj.

Są miliony powodów, które sprawiają, że każdy będzie szukał czegoś innego. Ciekawa jestem, co było dla Was decydującym aspektem i na który projekt domu postawiliście?

Wpis powstał w ramach współpracy z portalem Extradom.pl

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.