Projekt dom

Efekt betonu na ścianie – zobacz, jak wykończyliśmy klatkę schodową w naszym domu!

Wykończenie najwyższej ściany w naszym nowym domu, okazało się nie lada wyzwaniem. Ściana ma powierzchnię około 30m2, przy czym jej wysokość wynosi 5.9m – ale to nie wymiary były problemem, natomiast montaż schodów dywanowych (który wymaga wkucia elementów nośnych w ścianę). Jedynym i jak się okazało właściwym rozwiązaniem, było zastosowanie tynku dekoracyjnego z efektem betonu!

Ściana przy schodach dywanowych, czym ją wykończyć?

To pytanie zadawaliśmy wujkowi Google. Niestety nie znaleźliśmy jednoznacznej odpowiedzi, stąd postanowiłam dodać ten wpis. Oczywiście doszukaliśmy się porad, co zastosować aby nie było widać śladów rąk dzieci, smug i jakie wykończenie jest trwałe. Jedną z propozycji była tapeta, której zastosowanie w naszym przypadku nie sprawdziłoby się (nie ma możliwości, by po montażu schodów dywanowych dociąć i uzupełnić część tapety). Oczywiście mogliśmy poczekać i wykończyć ścianę tapetą po montażu, jednak wyobraźcie sobie pracę z rusztowania i to z kolizją ze schodami. Dużą popularnością cieszy się też cegła dekoracyjna, jednak obawialiśmy się jej zastosowania na tak dużej powierzchni (zbyt intensywny efekt, przyciągający wzrok na naszej otwartej przestrzeni). Jednak nie podarowałam cegły na ścianie przy stole w jadalni – niebawem Wam ją pokażę! Kolejną propozycją były płyty z betonu architektonicznego, lecz świadomość ich wagi (w zależności od wymiarów, każda płyta może ważyć nawet 27 kilogramów!) powodowały myśli: „a co jeśli się odklei i spadnie?”. Tym sposobem zdecydowaliśmy, że na ścianę przy schodach dywanowych położymy tynk dekoracyjny.

Tynk dekoracyjny (imitacja betonu)świetna alternatywa dla płyt betonowych!

Tynk dekoracyjny przede wszystkim daje nam możliwość uzupełniania uszkodzeń ściany (mam tu na myśli bruzdy po kotwach do mocowania schodów) – które widoczne są na tych zdjęciach:

Kolejnym argumentem  za wyborem tego rozwiązania był fakt, że większość tynków strukturalnych jest odporna na zmywanie i szorowanie na mokro  – nie ścierają się i nie rozpuszczają pod wpływem wody. Pozostała wówczas kwestia, której marki tynk wybrać i jaki odcień będzie pasował do naszego wnętrza. Sprawdziliśmy kilka z nich, zamawiając próbki wybranych rozwiązań danego producenta. W wielu przypadkach to przede wszystkim faktura wykończonej powierzchni nam nie odpowiadała (chcieliśmy maksymalnie zbliżyć się do surowej powierzchni betonu).

Tynk ozdobny imitujący beton – nasz wybór: Greinplast (BETON CREATIV B14)

BETON CREATIV to cienkowarstwowy tynk dekoracyjny, układany w jednej warstwie co oszczędza nasz czas i koszty związane z wykończeniem ściany (dostępne są rozwiązania, przy których producent zaleca dwa razy układać masę na ścianę). Sama czynność nakładania tynku jest dosyć intuicyjna – tutaj zobaczycie film instruktażowy, a poniżej zamieszczam krótką relację z nakładania tynku przez naszego wykonawcę (Marek Łątka) na ścianie z wejściem do spiżarni:

                                                 

Przy wysokiej ścianie natomiast potrzebna była druga para rąk i w tym przypadku pomagał S. Wiązało się to z czasem wysychania warstwy wykończeniowej.

Mimo, iż producent zaleca układanie warstwy w technologii „mokre na mokre” tzn. by kontynuować układanie masy przed wyschnięciem wcześniej wykonanej wyprawy, to my sprawdziliśmy czy i jak bardzo będzie się różnić wyprawa wykonana na już związaną masę (chodziło o możliwość uzupełnienia dziur po montażu schodach). I świetnie się sprawdziło to rozwiązanie, a to dlatego, że:

Ściana imitująca naturalny beton – dopasuj odcień do swojego wnętrza!

Odcień który wybraliśmy to BC14, najjaśniejszy efekt imitujący beton z propozycji marki Greinplast.

na widoczne na zdjęciu ościeże, nie nakładaliśmy tynku – planujemy pomalować je farbą o podobnej barwie. A w tym wpisie zobaczycie pomysł na przesuwne drzwi do spiżarni.

Tynk dekoracyjny Greinplast ma tę istotną właściwość, że jest materiałem naturalnym, produkowanym na bazie wapna, mączki marmurowej, a także dodatków uszlachetniających. Odporny jest na brud, uderzenia, zarysowania, nie widać śladów po małych rączkach – sprawdziliśmy to wcześniej na próbkach! Po wyschnięciu wystarczy go zabezpieczyć, nakładając Lazurę Matową wałkiem malarskim ze średnim włosiem. W zależności od sposobu aplikacji oraz użytych narzędzi pozwala uzyskać charakterystyczny efekt deskowania, szalunku lub gładkiej powierzchni. My postawiliśmy na tą ostatnią opcję, a ścianę dodatkowo ozdobiliśmy światłem, wbudowując w ścianę profile z taśmą LED z możliwością zmiany koloru.

A co dalej? – zmierzamy ku realizacji tego pomysłu:

Do następnego!

Pozostałe wpisy związane z budową domu dostępne są w zakładce PROJEKT DOM.

Zobacz także

Komentarze

13 odpowiedzi na “Efekt betonu na ścianie – zobacz, jak wykończyliśmy klatkę schodową w naszym domu!”

  1. Mega podoba mi się ta ściana ala beton ? świetne rozwiązanie i urozmaicenie wnętrza ?

  2. Eliza pisze:

    Mi sie rowniez podoba beton na ścianach :) Pasuje właściwie wszędzie, ograniczeniem tutaj jest jedynie nasza wyobraźnia…. , Do salonu, do kuchni, do łazienki, a nawet do sypialni… Całe pomieszczenie to przesada, ale jedna ściana w betonie (a najczęściej jego imitacji) potrafi „zrobić” całe wnętrze.
    Nie mam betonu na klatce schodowej ale postanowiłam zainwestować w jedną ściane z betonu w salonie. Wyglada to bardzo dobrze.
    jednak tutaj na klatce schodowej prezentuje się również świetnie!

  3. Syla pisze:

    Beton był ponad nasze 'lokatorskie’ możliwosci kosztowe. Sąsiedzi z naszego bliźniaka stwierdzili, ze nie beda płacić dodatkowej kasy 'TYLKO ZA KLATKĘ SCHODOWĄ’. Trzeba wiec bylo szukac materiałów po taniości. A ze nasza klatka schodowa w ogole wołała o pomste do nieba.. to jednak skupilismy sie na zamazywaniu mankamentow w tym wyrownywaniu kątów płytami gk Flexgips. Płytki przyjechaly na szczescie juz solidnie przygotowane do montazu i do malowania. Więc udalo sie ograniczyć koszty dodatkowego szpachlowania i wyrównywania scian. Przyznam ze w sumie w efekcie mocny, wyrazisty kolor tez zrobił dobrą robote, przynajmniej jest wreszcie świeżo!

  4. 4oze.pl pisze:

    Bardzo fajny projekt, trzeba przyznać. Efekt końcowy jest naprawdę super :)

  5. Anna pisze:

    Chciałabym zapytać gdzie kupowaliscie tynk, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć. Pozdrawiam

  6. Weronika pisze:

    Szukam informacji dot. Wiatrołapu. Właśnie zastanawiam sie nad tym jak to rozwiązać. Jak weryfikacja po zimie? Wart inwestować czy zostawic?

  7. Johana pisze:

    Witaj, czy mogłabyś napisać jakie dokładnie profile i taśmę led zastosowaliscie? Czy możliwość zmiany barwy się przydaje? Jakiej barwy najczęściej używacie? Niby to tylko klatka schodowa, a taka piękna :) pozdrawiam

    • Cześć, miło czytać ;) co do pytań: w ostateczności zastosowaliśmy profil LED DEEP10 BC/UX – z racji głębokości (im głębiej osadzi się taśmę tym mniej widoczne jest punktowe oświetlenie) oraz różnych wymiarów (w projekcie mieliśmy różne długości). Jeśli chodzi o taśmę, to LED RGB 11,5W + zasilacz. Kolory jak najbardziej! – super opcja. Oczywiście najczęściej korzystamy z bieli oraz żółtego (uwielbiam i stwarza ciepły nastrój), choć zdarza się u Nas świecić na zielono, niebiesko najczęściej w czasie spotkać/odwiedzin gości – dzieci wtedy rządzą ;) Pozdrawiam Cię serdecznie!

      Ps. we wpisie z gotowym efektem salonu widać także zdjęcia klatki schodowej: https://wkrecona.pl/salon-otwarta-przestrzen-aranzacja/

  8. Ola pisze:

    Cześć, świetny pomysł na wykończenie ściany, wygląda super! Zainteresował mnie stolik kawowy w salonie – mogłabyś napisać z jakiej jest firmy? Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.