Dziecięcy świat

JAK elegancko dbać o zęby niemowląt?

Post jest odpowiedzią na prośbę czytelniczki, która zwróciła uwagę na ważny temat jakim jest uzębienie naszych dzieciaczków.

Z racji, iż dopiero zaczynamy przygodę z ząbkowaniem, to poprosiłam o opinię lekarza stomatologa Panią Renatę Skowrońską. Zadałam pytania dotyczące samego ząbkowania, dbania o jamę ustną i pierwszą wizytę u dentysty. Najważniejsze wypowiedzi ujęłam w punktach.
kura babci dany warto kupić
kiedy wybrać się do stomatologa
jaką szczoteczkę wybrać dla niemowląt
czym myć zęby dziecka
 1.
W okresie kiedy jama ustna jest bezzębna należy po posiłkach/mleku przecierać j. ustną wacikiem z wodą, rumiankiem (najlepiej nawiniętym na palec gazikiem, ligniną lub specjalistycznym czyścikiem). Takie działanie zapobiega powstawaniu nadżerek, aft, pleśniawek i pomaga utrzymać prawidłową higienę malucha.
2.
W okresie ząbkowania, kiedy pojawia się stan zapalny występujący ze stanem podgorączkowym, możemy podać dziecku leki p/zapalne tj. Ibum, Paracetamol w syropach. Pozwalają uśnieżyć ból i łatwiej znieść dziecku ten trudny okres ząbkowania.
3.
Szczoteczkę należy zacząć używać jak najwcześniej. Wtedy maluch szybciej wyrobi sobie nawyk mycia zębów. Warto kupić dwie szczoteczki, najlepiej identyczne. Jedna będzie służyła maluchowi do zabawy i gryzienia (oswoi się z przedmiotem), druga do mycia ząbków dziecka przez rodzica. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące, gdyż szczotka jest też siedliskiem drobnoustrojów.
4.
Myjemy ząbki dziecku minimum 3 razy dziennie około 2 minuty. WAŻNE: myjemy z pojawieniem się pierwsza ząbka.
5.
Przy wyborze pasty należy kierować się wiekiem dziecka. Każda pasta posiada oznaczenie wieku, dla którego jest dedykowana. Stosując odpowiednie przedziały możemy być spokojni w sytuacji kiedy dziecko połknie pastę.
6.
Pierwszą wizytę u stomatologa planujemy z pojawieniem się pierwszych 2,3 zębów, a nie w sytuacji, gdy dziecko płacze i skarży się na ból zęba.
TAK TAK
też byłam zaskoczona. Jednak pierwszą wizytę najlepiej umówić, gdy dziecko skończy pół roku (zazwyczaj są już pierwsze ząbki). Lekarz sprawdzi, czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy przebiega prawidłowo oraz czy maluchowi nie zagraża próchnica. Poinformuje Nas, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły zdrowe i mocne. Na kontrolę warto chodzić co 3 miesiące, aby upewnić się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego.
7.
BEZWZGLĘDNIE trzeba odwiedzić dentystę, gdy dziecko ma wszystkie zęby mleczne, czyli kiedy skończy 3-4 lata. Lekarz oceni, czy wszystkie zęby rozwinęły się prawidłowo, czy dziecko ma dobry zgryz. Ponadto istotne jest aby wtedy nic złego się nie działo (próchnica, bolący ząb), wówczas dziecko spokojnie oswoi się z lekarzem i nie wpadnie w histerię, gdy potrzebne będzie borowanie i plombowanie zęba.
8.
To jak będzie wyglądała pierwsza wizyta u stomatologa ma ogromny wpływ na wrażenie, jakie po niej pozostanie na długo i utkwi w pamięci dziecka. Dlatego też wybierajmy gabinety, gdzie lekarze leczą dzieci, gdzie są wizyty adaptacyjne i można się przed wizytą z dzieckiem pobawić. Podstawą sukcesu są częste wizyty, dlatego lekarz musi wyróżniać się cierpliwością i doświadczeniem z pracą z dzieckiem.

Najczęściej więc są to prywatne gabinety, które wyposażone są tak, aby maluch czuł się w nich dobrze. Już w poczekalni wiszą na ścianach kolorowe obrazki z bajkowymi postaciami. Jest kącik do zabawy z kredkami, klockami, układankami. Maluch zajęty zabawą zapomina, gdzie jest i nie myśli w napięciu o tym, co będzie. 
9.
Nigdy nie straszmy dzieci dentystą – nigdy! Poproście rodzinę, aby nie opowiadała swoich „historii” o wizytach u dentysty.
10. 
Nie obiecujmy nagród, nie straszmy karą… To niszczy motywację wewnętrzną dziecka. Natomiast dobrym pomysłem jest zabranie na wizytę pluszaka, który może być przyjacielem.
łóżeczko PACYGA dobre jakościowo
chodzik fisher price
ciekawa ładna tapeta do przedpokoju
jaką muszkę wybrać dla niemowlaka
  
Dziękuję Pani Renacie Skowrońskiej za cenne informacje oraz Justynie za sugestię tematu, gdyż sama dużo się dowiedziałam i będę mogła lepiej zadbać o j. ustną Aleksa ;-)
My już zapisaliśmy się na 1 wizytę. A wy kiedy idziecie, albo jak wspominacie tą wizytę?  Może macie jakieś dodatkowe rady?
Do następnego!
Aleks:
muszka – Infante 
koszula – next
spodnie – next 
literki na ścianie – alfabet_klik (więcej zdjęć)

Zobacz także

Komentarze

9 odpowiedzi na “JAK elegancko dbać o zęby niemowląt?”

  1. Agnieszka M pisze:

    Cenna porada :) W muszce wygląda przecudnie :)

  2. No kurcze właśnie w tym momencie się zakochałam!! wygląda obłędnie <3 !!
    mieliśmy tą samą szczoteczkę jak Kubu był mały :P

  3. Wronkowa mama pisze:

    Świetny, rzeczowy wpis!
    Ja myję Wronkowi ząbki Elmexem, ale tak często zapominam o tym, że wstyd! Chyba najpierw ja muszę wyrobić sobie nawyk szczotkowania dziecku ząbków, żeby potem on mógł go wyrobić ;)

  4. Anonymous pisze:

    Śliczny ten Twój synuś :) Mój ma już 5 latek, ząbki myłam mu od pierwszego z nich, tak jak piszesz. Kiedy skończył 4 lata i miał wszystkie mleczne ząbki byłam z nim u dentysty. Powiedział, że zęby OK, ale mały ma wrażliwe dziąsła i polecił szczoteczkę Sonicare dla dzieci. Trochę mnie zaskoczyło to, że takie małe dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych, ale to naprawdę dobre rozwiązanie. Mały ma piękne czyste ząbki, a dziąsła już nie są tak podrażnione. I też jestem fanką pasty Elmex! :)

    Pozdrawiam, Ola

  5. My mamy pasę z ZIAJA i tą sama szczoteczkę mała narazie ma ją do zabawy gdzy patrzy jak my myjemy zęby ponieważ jeszcze czekamy na ząbki:) Na szczoteczkę nakładam jej żel na ząbkowanie:)

  6. If you desire to improve your experience just keep visiting this site
    and be updated with the most recent news posted here.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.