Wszystko co fajne

Jak poprawić jakość powietrza w domu? – recenzja oczyszczacza Hoover 4W1

Palenie w piecach, mrozy i brak wiatru – to wszystko sprawia, że coraz częściej docierają do nas informacje o kilkukrotnie przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Mówiąc o smogu, myślimy zazwyczaj o zanieczyszczeniach zewnętrznych (takich jak spaliny samochodowe i emisje przemysłowe). Większość z nas sprawdza jakość powietrza w swojej okolicy, ale rzadko kontroluje to znajdujące się wewnątrz domu, czy biura. Obecnie, kiedy pozostawanie w domu jest nadal sposobem na życie, warto zadbać o jakość powietrza, którym tak długo oddychamy w ciągu doby.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza zwykle składa się z jednego lub wielu filtrów (jak oczyszczacz Hoover 4w1 H-PURIFIER 700) oraz wentylatora, który zasysa i cyrkuluje powietrze. Gdy powietrze przepływa przez filtr, szkodliwe cząsteczki i gazy są wychwytywane, a czyste powietrze jest wypychane z powrotem do przestrzeni życiowej.

Z pewnością, gdybyśmy widzieli to, co niewidoczne dla oka, to oczyszczacze powietrza byłyby niezbędnym wyposażeniem każdego domu – jak odkurzacz czy pralka.

JAKIE ZMIANY ZAUWAŻYLIŚMY W NASZYM DOMU, ODKĄD USTAWILIŚMY W NIM OCZYSZCZACZ POWIETRZA?

Oczyszczacz powietrza nie przeszkadza w codziennym życiu. Jego używanie wchodzi w nawyk tak samo, jak używanie czajnika, czy pralki. Przyznaję, że obawiałam się kolejnego urządzenia, o które trzeba zadbać. Dotychczas używaliśmy także nawilżacza powietrza, stąd wygodnym rozwiązaniem jest urządzenie 2w1 tj. oczyszczacz z funkcją nawilżania.

Oczyszczacz faktycznie eliminuje z powietrza cząsteczki, które powodują nieprzyjemny zapach, a nie tylko tuszuje problem. Pozostawia powietrze świeże i przyjemne do oddychania. Można śmiało eksperymentować w kuchni, smażyć ryby przed przyjściem gości, czy wieczorem wstawić popcorn i nie czuć jego zapachu przez całą noc.

Najmilszy okazał się brak kurzu. Otóż oczyszczacz powietrza wychwytuje unoszące się w powietrzu cząsteczki brudu i zapobiega ich osadzaniu. Dzięki temu znacznie zmniejszyła się ilość gromadzącego się kurzu na meblach i sprzęcie AGD. Rzadsze sprzątanie, przecieranie mebli i odkurzanie lamp – to lubię!

Muszę też przyznać, że oczyszczacz powietrza oferuje jedną z najlepszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze: spokój ducha. Zwłaszcza teraz, kiedy obawiamy się o własne bezpieczeństwo. Dobrze mieć świadomość, że powietrze w naszym domu jest oczyszczone z wirusów i bakterii.

Ponadto skutecznie eliminuje szkodliwe gazy. Kiedy postanowiliśmy rozebrać choinkę, okazało się, że pozostały ślady żywicy na podłodze i oknie. Usunęliśmy je przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Oczyszczacz powietrza zasygnalizował podwyższone stężenie LZO, czyli Lotnych Związków Organicznych (to obok smogu najczęściej występujący w naszych domach rodzaj zanieczyszczenia). Urządzenie automatycznie włączyło wyższe obroty, by móc utrzymać dobrą jakość powietrza.

Co oferuje oczyszczacz HOOVER H-PURIFIER 700?

Oczyszczacz marki Hoover to urządzenie łączące 4 funkcje: oczyszczacz, nawilżacz, czujnik czadu oraz dyfuzor do rozpylania olejków eterycznych i probiotyków.

Atrakcyjny, minimalistyczny wygląd

Oczyszczacz Hoover jest estetyczny ze względu na użycie bieli jako podstawowego koloru, stąd z pewnością wkomponuje się w niejedno wnętrze. W górnej jego części znajduje się dotykowy panel kontrolny LED, który zawiera wszystkie ważne informacje (w czasie rzeczywistym kontrolujemy poziom PM10 i PM2,5, obecność tlenku węgla, wilgotność i stan filtra).

Panel zapewnia dostęp do funkcji koniecznych do prawidłowego dostosowania pracy oczyszczacza do naszych potrzeb. Korzystając z tego panelu, możemy ustawić tryb maksymalny, automatyczny oraz uśpienia. Dzięki zastosowaniu czujnika jakości powietrza urządzenie za pomocą koloru sygnalizuje warunki w czasie rzeczywistym: zielony to jakość doskonała, żółty to zadowalająca, pomarańczowy to słaba, czerwona bardzo słaba.

Ponieważ ten oczyszczacz powietrza ma kształt cylindra, można go łatwo podnieść i przenieść. Służą do tego specjalne rączki ukryte w obudowie. H-PURIFIER 700 ma 75 cm wysokości, ale w ofercie Hoover są też niższe modele.

Proces konfiguracji oczyszczacza: szybki i prosty

Zdziwiło nas, jak mało czasu zajęło ustawienie oczyszczacza powietrza w naszym domu. Instrukcja napisana jest w języku polskim, w prosty i zrozumiały dla konsumenta sposób. Po rozpakowaniu urządzenia zdjęliśmy osłonę, wyciągnęliśmy filtr z opakowania, podłączyliśmy do prądu i po naciśnięciu przycisku zasilania włączyliśmy. Byliśmy zaskoczeni, gdyż oczyszczacz powietrza ocenił stan powietrza jako słaby, sygnalizując to kolorem pomarańczowym (normy były mocno przekroczone). Nasz dom jest nowy, nadal urządzany, stąd wypełniony był zanieczyszczeniami, takimi jak np. formaldehyd (pochodzący z farb, płyt meblowych, lakierów). Jakość powietrza poprawiła się już po kilkunastu minutach działania.

Tryby pracy:

Oczyszczacz Hoover 4w1 H-PURIFIER 700 posiada trzy tryby pracy:

Ocena wydajności

Za pomocą tego oczyszczacza powietrza możemy oczyścić przestrzeń o powierzchni do 110 m2. W 10 minut jest w stanie pochłonąć do 99,97% wirusów, bakterii, cząsteczek smogu i alergenów w pomieszczeniu o powierzchni 22 m2.

Innym parametrem jest wydajność CADR (miara tego, jak szybko oczyszczacz może usunąć 3 rodzaje zanieczyszczeń z powietrza: dym, kurz i pyłki), która wynosi dla tego urządzenia 330 m3/h. Jak na oczyszczacz powietrza tej wielkości, są to parametry, które spokojnie wystarczą na oczyszczenie apartamentu typu studio, a także salonu, czy małego biura.

Warto pamiętać, że oczyszczacza powietrza nie dobieramy do powierzchni domu czy mieszkania, ale do wielkości pomieszczenia, w którym będzie on pracować. Pomieszczeniem może być osobny pokój/sypialnia, biuro lub otwarty salon połączony z kuchnią i jadalnią.

Optymalnym rozwiązaniem byłby zakup tylu oczyszczaczy ile mamy sypialni, tak by mieć pewność, że w każdej będzie czyste powietrze. Nie jest to jednak niezbędne. Urządzenie w łatwy sposób możemy przenosić, a włączając tryb szybkiego oczyszczania, po kilku minutach pracy powietrze będzie czyste i świeże.

Potrójny system filtrów

Kiedy H-PURIFIER 700 oczyszcza powietrze, robi to za pomocą trzech mechanizmów filtracji. Te mechanizmy filtracyjne są bardzo wydajne i zapewniają, że nasze  powietrze jest wolne od wszelkich nieprzyjemnych zanieczyszczeń.

Funkcja nawilżania

Urządzenie w czasie rzeczywistym bada temperaturę oraz wilgotność względną powietrza i wypuszcza tyle pary wodnej, aby zapewnić optymalny poziom nawilżenia w domu. Dla nas to duży atut. W naszym domu wiele elementów wykończyliśmy w drewnie, które wymaga utrzymania odpowiednich warunków nawilżenia powietrza. Warto pamiętać, że oczyszczacze powietrza z nawilżaniem wymagają czyszczenia (należy używać wyłącznie wody destylowanej).

Funkcja dyfuzora

Unikalną cechą oczyszczacza Hoover jest możliwość rozpylania olejków eterycznych (zabudowany zbiornik). Wraz z produktem otrzymaliśmy olejek eteryczny H-Essence, który uwalnia do powietrza przyjemny zapach.  A także H-Biotics – naturalną mieszankę opartą na probiotykach, która hamując rozwój mikroorganizmów, takich jak bakterie czy drobnoustroje, utrzymuje pomieszczenie w stanie natlenionym.

Dedykowana aplikacja hOn

Za pomocą aplikacji możemy sterować oczyszczaczem Hoover, nawet jeśli nie ma nas w domu. Oprócz zdalnego sterowania, aplikacja prezentuje aktualne informacje o poziomie zanieczyszczenia powietrza oraz natężeniu pylenia (przydatne dla alergików).

Urządzenie posiada blokadę dziecięcą, więc nie ma obaw, że dzieci pozmieniają ustawienia.

Jakie są inne sposoby na poprawę jakości powietrza w domu?

Najlepszą radą jest zlikwidowanie źródła zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i przewietrzenie domu – o ile oczywiście powietrze na zewnątrz jest względnie czyste.

Wpuść świeże powietrze

Odpowiednia wentylacja jest kluczowa dla utrzymania dobrej jakości powietrza. Przed otwarciem okien, należy jednak sprawdzić jakość powietrza na zewnątrz. Aktualne i zweryfikowane dane na temat zanieczyszczenia znajdziemy np. w darmowej aplikacji airly.

Sprzątaj regularnie

Dzięki regularnemu i dokładnemu sprzątaniu, pozbywamy się z domu kurzu, roztoczy i alergenów. Po odkurzeniu warto przetrzeć podłogi na mokro, by faktycznie usunąć zabrudzenia, a nie tylko wzbić je w powietrze.

Kontroluj wilgotność w swoim domu

Zbyt duża wilgotność powoduje powstawanie pleśni, która może wywoływać nawroty astmy i alergii. Zaleca się utrzymywanie wilgotności w domu na poziomie od 30% do 50% – wszystko poniżej 30% jest zbyt suche, a powyżej 50% zbyt wilgotne. W kontrolowaniu i utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności pomoże nam nawilżacz lub – jeśli nie chcemy kupować dwóch oddzielnych urządzeń – oczyszczacz z funkcją nawilżacza (np. H-PURIFIER 700).

Używaj wentylatora wyciągowego w kuchni (oraz w łazienkach i pralni)

Włącz go przed rozgrzaniem piekarnika lub rozpaleniem palników i pozostaw włączony na kilka minut po zakończeniu gotowania.

Ogranicz użycie ostrych środków czyszczących i produktów zapachowych

Wiele chemikaliów znajdujących się w środkach czyszczących ma właściwości żrące, może podrażniać skórę i układ oddechowy, a także powodować alergie.

Zminimalizuj używanie świec

Świeczki zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia, ponieważ podczas spalania wydzielają niebezpieczne toksyny. Jeśli zależy nam na ładnym, relaksującym aromacie, lepiej postawić na naturalne olejki eteryczne.

Unikaj palenia w pomieszczeniach

Palenie papierosów może pozostawać na ścianach, oknach i innych powierzchniach toksyny w całym domu jeszcze długo po zniknięciu tytoniu.

Udekoruj dom roślinami

Rośliny doniczkowe (np. paprotka, bluszcz, skrzydłokwiat) pomagają zwalczyć toksyny, których w naszych pomieszczeniach nie brakuje.

Większość czasu spędzamy w domu i to środowisko powinno być jak najlepsze

Warto więc zadbać o dom, by był wolny od toksyn. Moim zdaniem, oczyszczacz powietrza jest dobrym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na smog (problem w sezonie grzewczym), ale również jeśli w domu mamy alergika (sezon wiosenny). To urządzenie może także pomóc osobom, które mieszkają ze zwierzętami i doświadczają alergii związanych bezpośrednio z sierścią (które są konsekwencją życia z tymi ukochanymi stworzeniami). Oczyszczacz powietrza skutecznie odfiltrowuje sierść z powietrza, pozostawiając środowisko domowe czystsze i zdrowsze.

Oczyszczacz powietrza zapewnia także ochronę przed wirusami. Jeśli zachorujemy, często zarażamy resztę naszej rodzinny. Dzieje się tak, ponieważ wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, które jest zakażone bakteriami i wirusami. Regularnie oczyszczając powietrze, usuwamy przyczynę chorób przenoszonych drogą powietrzną i chronimy bliskich.

A Ty co myślisz o tym urządzeniu? Czy kiedykolwiek rozważałaś/łeś jego zakup? A może już posiadasz oczyszczacz powietrza w swoim domu?

 

Wpis powstał we współpracy z marką Hoover.


 bluzka – Lilla Vissavi | spodnie  – Vilov Vissavi  | zdjęcia – pospieszni.pl

Zobacz także

Komentarze

9 odpowiedzi na “Jak poprawić jakość powietrza w domu? – recenzja oczyszczacza Hoover 4W1”

  1. Maja pisze:

    Świetna sprawa! Ja właśnie nosze się z zamiarem zakupu już od… looo, dawna! Właśnie przez smog. Nie myślałam o zanieczyszczeniach wewnątrz domu, kurzu i bakteriach, trochę otworzyłaś mi oczy :O

  2. Ciekawy pomysł. Ja dbam również o jakość powietrza hodując na parapecie moje roślinki ;)

  3. Danlight pisze:

    Świetna sprawa, zwłaszcza po tym jak w naszym domu spotyka się dużo osób. Często robimy tzw. wietrzenie przez otwarcie okna, tutaj problem rozwiązuje się sam.

  4. inox3dsystem pisze:

    Jak się sprawuje taki oczyszczać po dłuższym czasie? Nadal jesteś z niego zadowolona?

    • Bardzo! – przyznaję, że wyłączyliśmy go na kilka dni, aby sprawdzić w drugą stronę, jakie zmiany zauważymy. Wnioski: długo unoszące się intensywne zapachy (zapach gotowanych/pieczonych potraw), kurz! wrażenie, że jest w domu duszno. Także po tych kilku dniach przerwy w jego działaniu śmiało mogę napisać, że nie wyobrażam sobie teraz naszego domu bez oczyszczacza powietrza! Ponadto nasz synek jest alergikiem i teraz (odpukać) objawy jak swędzenie oczu, kaszel dotąd nie wystąpiły! no i kwestia nawilżenia, jedno urządzenie, dwie funkcje.

  5. FiltryPlus.pl pisze:

    Roślinki mogą pomóc w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami w mieszkaniu ale nie nie mają jednak takiej skuteczności jak oczyszczacze powietrza.

  6. Hej,
    fajny sprzęt. Jeszcze go nie testowaliśmy, ale wrzuciłem już do listy zadań.
    Mam tylko uwagę dotyczącą wilgotności. Za prawidłowy podaje się przedział 40-60%, a w zasadzie idealny to ten 50%-60%, choć zależy to jeszcze od temperatur.
    Różnica 30% a 50% ma ogromne znaczenie np. dla skóry, która w ciągu doby odda szklankę wody mniej, gdy wilgotność będzie wynosić 50% zamiast 30%.
    Kwiaty w zasadzie też wolą 50%+
    Serdeczności
    Tomek

  7. Kalina pisze:

    My kupiliśmy dla dzieciaków do pokoju żeby się lepiej uczyły i rzeczywiście chyba są bardziej wypoczęte. Po wietrzeniu mieszkania oczyszczacz pracuje jak szalony, więc z tym wietrzeniem to… ehhh a tej zimy będzie jeszcze gorzej. Mamy oczyszczacz Aria od Mateko

  8. Daria pisze:

    U mnie od dość dawna, bo blisko 2 lata jest oczyszczacz. Mam jakiś średni model z Truelife. Dla mnie oczyszczanie powietrza wprowadziło dużą zmianę, nie sądziłam nawet, że to będzie aż tak dużo. Pierwsze to było lepsze spanie, nos się tak nie zanieczyszczał i śpię w końcu z zamkniętą buzią. To prowadzi do głębszego snu. Po zimie przyszła wiosna i co? Alergie wracają, ale już nie tak mocno! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.