Ogrzewanie i wybór jego rodzaju to jeden z ważniejszych etapów projektowania i budowy domu. Odkąd na moim Instagramie wkrecona.pl zaczęły przenikać się zdjęcia drewnianej podłogi w naszym nowym domu, często otrzymywałam od Was wiele pytań m.in. o system ogrzewania domu oraz wskazanie naszego wyboru deski podłogowej. Wpis jest odpowiedzią na Wasze pytania, abym mogła kierować Was tutaj.
Czy podłogi z ogrzewaniem podłogowym można wykańczać deską drewnianą ?
Muszę przyznać, że sama długo szukałam odpowiedzi, czy aby na pewno deska naturalna sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym. Otóż sprawdzi się, jednak wyłącznie deska warstwowa – nie są to lite deski drewniane. A to z powodu, że taka deska mocno pracuje pod wpływem zmian temperatury i popękałaby. Natomiast deski warstwowe (na które my się zdecydowaliśmy) są tak zaprojektowane, klejone i prasowane, że dzięki połączeniu warstwowemu praca drewna (wydłużenie / skrócenie klepki) jest ograniczone do minimum (małych wartości).
Ogrzewanie podłogowe w całym domu – skąd taka decyzja?
W naszym domu zastosowaliśmy system tzw. podłogówki na wszystkich powierzchniach użytkowych tj. na parterze, piętrze, a także garażu (aby podłoga schła zimą kiedy wjeżdżamy autem). Czym się kierowaliśmy?
# komfort użytkowania
nagrzana posadzka znacznie dłużej utrzymuje wysoką temperaturę (także dłużej ją oddaje). Nie ma zatem efektu, który znają wszyscy posiadacze kaloryferów: po zakręceniu głowic czy wyłączeniu się pieca w pomieszczeniu nie robi się nagle chłodno,
# regulacja ciepła w pomieszczeniu
w garażu mamy bardzo rzadko ułożone rurki (bo nie potrzeba ciepła). W salonie, gdzie mamy antresole (wysokość pomieszczenia 6m) rurki zostały ułożone gęsto, gdyż potrzeba więcej ciepła, by ogrzać taką kubaturę. Ponadto możliwość wydzielenia stref nieogrzewanych tj. jak pod schodami, w obszarze kominka, spiżarni, meblami kuchennymi (mieliśmy rozplanowany układ, stąd w tych obszarach nie ułożyliśmy rurek – instalacji podłogówki). Plusem jest również montaż rozdzielaczy (ogrzewanie podłogowe dzielone jest na tzw. sekcje), którymi można regulować ilość przepływającej wody w rurkach. Tym samym regulować temperaturą w pomieszczeniu. Rozdzielacze można sterować również zdalnie. Ale uwaga – trzeba przewidzieć w miejscu rozdzielaczy doprowadzenie zasilania do urządzeń sterowniczych.
# alergia
jak wspominałam już we wpisie dot. wyboru odkurzacza centralnego, alergia stanowi obecnie duży problem społeczny. Istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości ktoś z nas może się z nią zmagać. Dlatego też, podłogówka to znacznie lepsze rozwiązanie dla alergików. Ciepło inaczej rozchodzi się w pomieszczeniach, w których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, a inaczej w tych ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami. „Podłogówka” ogranicza ruch powietrza w pomieszczeniu, co znacznie zmniejsza rozprzestrzeniania się szkodliwych pyłów, a tym samym poprawiają jakość powietrza w domu,
# swoboda aranżacji pomieszczeń
ponieważ nie ma grzejników zajmujących miejsce na ścianie, co muszę przyznać znacząco ułatwiło mi urządzanie naszych wnętrz.
Podłoga drewniana w domu – nasz wybór to FinishParkiet
Decyzję o zakupie drewnianej podłogi do domu rozważaliśmy kilka miesięcy. Zdążyliśmy przez ten czas odwiedzić kilka salonów we Wrocławiu i w każdym z nich potwierdzono nam, że można układać drewnianą podłogę na ogrzewaniu podłogowym. W rezultacie zakupu dokonaliśmy w Centrum Podłóg w galerii Domar. Mieliśmy tam okazję zobaczyć sposób ułożenia jodełki francuskiej w małym i dużym rozmiarze i przede wszystkim na dużej powierzchni. Niestety, ale często jest tak, że zakupu dokonujemy na podstawie próbnika spośród wielu polskich i zagranicznych producentów. Zdecydowaliśmy się na podłogę polskiego producenta FinishParkiet.
Jodełka francuska – nasz wybór podłogi drewnianej na parterze
Znacie te słowa: „Jakość pamięta się dłużej niż cenę”? [– Guccio Gucci] – te słowa po części pomogły nam w decyzji, aby w całym domu zastosować drewnianą podłogę i zmierzyć się z jej kosztem i użytkowaniem (utrzymanie i impregnacja drewna jest wymagająca). Kiedy wcześniej urządzaliśmy nasze pierwsze mieszkanie wiedzieliśmy, że kiedyś je zmienimy, stąd wybraliśmy do niego panele. Teraz kiedy budujemy dom czujemy, że jest na lata i cieszymy się, że wybrana podłoga będzie się starzeć razem z nami…
Kiedy wypisaliśmy zalety drewnianej podłogi (tutaj przeczytacie o 7 zaletach, które pomogły nam w decyzji) i byliśmy przekonani do jej wyboru, pojawił się kolejny dylemat. Mianowicie,
czy podłogę na parterze ułożyć we wzór jodełki francuskiej, a może angielskiej?
– szczerze, oba wzory są urokliwe! Z racji, iż chcemy, aby nasz dom był przyjazny dla każdego domownika, angażujemy naszych synków w decyzje. Zabraliśmy ich ze sobą zabraliśmy ich ze sobą do oficjalnego dystrybutora produktów Finishparkiet. Oczywiście najpierw sami wielokrotnie tam byliśmy, analizowaliśmy, a im przedstawiliśmy opcje wyboru (najbardziej cieszy mnie ich późniejsza satysfakcja!). I tak zapytałam: – to jak chłopcy, jodełka francuska czy angielska? Szybko odpowiedzieli: francuska! (co Nas ucieszyło, bo ten wzór jest ponadczasowy) – ale dopytałam: dlaczego akurat ten wzór? Na co Aleks powiedział: mamo, a pamiętasz jak mówiłaś, że Francja jest piękna i chciałabyś tam wrócić? To czy nie fajnie byłoby Ci wracać do domu, w którym masz coś francuskiego! – oczywiście, że fajnie! ❤️
Tym sposobem nasz salon i gabinet na parterze zdobi podłoga FINISHJODŁA Francuska Dąb Natura: olejowoskowana, gładka (bez szczotki) oraz fazowana czterostronnie (4V).
Nasz wybór podłogi drewnianej na piętrze: FinishDeska Dąb Naturalny
Zdecydowaliśmy się na dwa rodzaje drewnianych podłóg (na parterze olejowane, na piętrze lakierowane – o tym dlaczego przeczytacie w moim poście o zaletach drewnianych podłóg). Na piętrze wybraliśmy podłogę tego samego producenta, dokładnie: Finishdeska Dąb Exclusive 4V, lakierowana, szczotkowana oraz fazowana czterostronnie. I muszę przyznać, że nie ma ładniejszej podłogi niż ta drewniana – nieważne czy to dechy czy parkiet. Jako materiał zrównoważony drewno jest również bardziej przyjazne dla środowiska, a warto również o tym myśleć budując dom.
Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę montując ogrzewanie podłogowe z wykończeniem drewnianą podłogą?
Poprosiłam męża o kilka słów w tym temacie, oto co wymienił:
# twardość posadzki
ważne jest ile cementu wykonawca zastosuje do mieszanki betonowej. Najczęściej przyjmuje się 2 worki cementu na jeden zarób maszyny (mixokreta). I proszę nie dajmy się zwieść z tym założeniem. Jeśli dadzą nam mniej cementu, to posadzka nie będzie twarda (będzie pylić) np. po porysowaniu jej śrubokrętem będzie się wykruszać, kurzyć. Taką posadzkę przed ułożeniem podłóg klejonych trzeba gruntować, wzmacniać.
# zbrojenie wylewki
zastosowaliśmy dodatkowe siatki zbrojeniowe, by wzmocnić posadzkę. Ważne by wykonawca nie układał tej siatki bezpośrednio na rurkach ogrzewania podłogowego, a przygotował sobie „placki” z mieszanki do posadzki i na nich układał siatki (siatka nie powinna mieć styczności z rurkami od ogrzewania podłogowego),
# jakość posadzki cementowej
tj. utrzymanie posadzki w poziomie, bez większych wzniesień czy zagłębień. Podłogi klejone są ogromnie wymagające. Oczywiście rozwiązaniem jest ścieranie „górek” oraz nadlewanie warstwami samopoziomującymi „dołków”. Jednak po co dodatkowe koszty i kurz na budowie. Tak czy inaczej, należy sprawdzić szczególnie narożniki posadzki przy ścianach, gdzie posadzka często się „podnosi” co związane jest z szybkością wysychania w tym miejscu,
# dylatacje
najczęściej odcinamy / dzielimy duże powierzchnie. Standardowo przyjmuje się odległość między dylatacjami do 6m. I tu nie róbcie za dużo dylatacji – posadzka jak ma pęknąć to i tak pęknie, a dylatacja w pobliżu nie ograniczy tego. Moim zdaniem lepiej zrobić mniej dylatacji i niech posadzka spęka „tam gdzie chce” jak w przyszłości zamykać dylatacje poprzez zszycie (koszt ok 50zł /mb zszycia) i wykonywać w innych miejscach (przy wykonywaniu trzeba uważać na rurki z instalacji podłogowej),
# wygrzanie posadzki
posadzkę należy wygrzać. Każdy to wie, ale jest to szczególnie istotne w przypadku montażu desek albo wykończenia klejonego (tu nie używam określenia podłóg drewnianych, bo określenie podłoga dotyczy wszystkich warstw tj. izolacji, posadzki cementowej, warstwy wykończeniowej). W przypadku nowoczesnych jednostek do ogrzewania (my mamy kocioł gazowy), producent proponuje program do wygrzewania posadzek, jaki trwa np. 7 dni. I temperatura w instalacji ogrzewania podłogowego jest regulowana w tzw. interwale, tzn. od najniższej do najlżejszej, jaką można wprowadzić do obwodów. Ostatecznie wygrzana posadzka, jest sprawdzana przez montera warstw wykończeniowych (parkietu, desek i itp.) czy ma wymagane parametry: wilgotność i twardość (tu jest szablon i rysik do sprawdzenia czy posadzka się nie kruszy).
# montaż drewnianej podłogi
oczywiście chodzi o warstwę wykończeniową, trwa zdecydowanie dłużej jak w przypadku warstw układanych tzw. pływających (paneli). Tu wyłącznie profesjonalna ekipa, bo co z pięknego produktu, kiedy montaż niedbały? Centrum podłóg ma ogromne doświadczenie. Parkieciarz to osoba stricte od desek i dosłownie po dłoniach tych osób widać jak są te wykończenia wymagające.
Słaba posadzka nie nadaje się do montażu klejonych warstw wykończeniowych, co ogranicza nasze aranżacje i jest dla nas niemiłym zaskoczeniem.
Jeśli nasunęły się kolejne pytania, proszę o zamieszczenie ich w komentarzu.
Do następnego!
—
więcej wpisów związanych z naszą przygodą budowy domu dostępnych jest w zakładce: PROJEKT DOM
- 18 czerwca 2020
- 1 komentarz
- Projekt dom
Zobacz także
Gdzie szukać sukienek w Internecie? – poradnik i propozycje!
Rynek obfituje w najróżniejsze sklepy online, a Ty czujesz się zagubiona? Chciałabyś kupić ...
Komentarze
Jedna odpowiedź do “Ogrzewanie podłogowe w całym domu, a zastosowanie deski drewnianej – nasz wybór”
Witam. Super podłoga. Właśnie mamy ten sam dylemat bo po prostu chcemy drewno na podłodze. Dziękuję za podzielenie się tym doświadczeniem. Pytanie mam natomiast o różnice temperatury ustawianej na pompie ciepła dla podłogówki. Czy specjaliści od ogrzewania nie obawiali się tutaj tego, że w porównaniu z ceramiką podłoga drewniana będzie wymuszała wyższą temperaturę w instalacji, a tym samym przełoży się to na rachunki?