Polecane

Pralnia w domu – mój pomysł na aranżację!

Pralnia w nowym domu, była na mojej liście kobiecych marzeń. Funkcjonalna i przytulna zarazem. Miałam sporą dawkę przyjemności urządzając to pomieszczenie. Celem było stworzenia miejsca, które wywołuje u mnie tylko przyjemne emocje, a nie frustrację. Marzyłam o tym, by móc w niej wygodnie prać, suszyć, prasować i składać.

Pralnia w kolorze mięty!

Pierwszą decyzją, którą podjęłam podczas projektowania naszej pralni było postawienie na kolor! O kolorowych meblach myślałam dosyć długo, bo to swoją drogą wyjście z poza strefy komfortu. Jednak o wiele łatwiej wyjść poza tę strefę, gdy wiemy,  że to pomieszczenie tylko gospodarcze. Realizacja tych mebli utwierdziła mnie w tym, by postawić na więcej koloru w domu. Zdecydowaliśmy się dlatego na żółtą łazienkę i kolorowe meble w pokoju chłopców, który pokaże niebawem. Oto aranżacja pralni, w pełnej okazałości.

Pralnia w piwnicy czy na poddaszu?

Projektując nasz dom (z poddaszem użytkowym) strefę sypialnianą oraz pomieszczenie gospodarcze (z przeznaczaniem na pralnię z suszarnią) zlokalizowaliśmy na piętrze. Takie rozwiązanie pozwala Nam na wygodne uzupełnienie szaf czystym praniem, gdyż znajduję się na tym samym poziomie. Zależało mi także, aby łazienka była tuż obok pralni. Mogliśmy w ścianie zastosować przerzutkę na brudne pranie – sprawdza się znakomicie! (wymiary wnęki = głębokość – 38 cm / wysokość – 22 cm / szerokość – 30 cm)  – a jak wygląda od strony łazienki? – zobaczysz we wpisie: ŁAZIENKA NA PODDASZU. W ten sposób zostałam uwolniona od konieczności przenoszenia kosza z brudną odzieżą z łazienki do pralni. Natomiast oddzielne pomieszczenie z funkcją pralni pozwoliło zaoszczędzić Nam cenne miejsce w łazience. Łazienka na piętrze jest wyłącznie strefą relaksu.

Wnęka w ściance gipsowej – sposób przycięcia profili:

Z istotnych informacji. Decydując się pralnię w domu, warto pamiętać, że w pomieszczeniu gospodarczym do tego celu przeznaczonym powinna być zapewniona bardzo dobra wentylacja. Ściany koniecznie muszą być wykończone farbą odporną na wilgoć, my pomalowaliśmy Flügger Dekso 5.

Przechowywanie w pralni – kosze do segregowania ubrań

To niesamowite ułatwienie, jeśli mamy posortowane pranie i nie musimy za każdy razem wyrzucać całej zawartości kosza na brudną odzież. W pralni zaplanowałam 3 kosze na różne rodzaje tekstyliów – białe, czarne i kolorowe. Personalizowane uchwyty to produkt Black Three! Kompleksowa segregacja prania ma wiele zalet. Oszczędza mój czas, a także pozwala ocenić mi czy uzbierała się wystarczająca ilość prania. Włączanie niepełnej pralki jest nieekonomiczne, zużywa tyle samo energii na mniejszą ilość ubrań, co na pełen bęben prania.

Wyposażenie pralni – pralka i suszarka ustawione obok siebie

Odkąd mamy w domu suszarkę nasze życie diametralnie się zmienił. Brak konieczności rozwieszania prania, oszczędność miejsca i mniej kurzu! Cały kurz pochodzący z ubrań zbiera się w filtrze suszarki, który wymaga opróżnienia po cyklu suszenia. Zdecydowałam się na pralkę Electrolux EW7F248SP oraz suszarkę Electrolux EW9HM1478P PerfectCare, które stoją obok siebie. Sprzęt marki Elextrolux ma możliwość przełożenia kierunku drzwiczek, aby przekładanie pralnia z pralki do suszarki było jak najbardziej wygodne!

Z racji, iż to moja pierwsza suszarka w życiu, byłam mile zaskoczona efektem ubocznym całego procesu suszenia jakim jest woda destylowana. W wyniku kondensacji pary wodnej zbiera się w specjalnym pojemniku zainstalowanym w suszarce. Wodę destylowaną wykorzystuje m.in. do generatora pary TEFAL Express Power SV8062 lub mopa parowego Vileda, a także do podlewania storczyka.

Pralnia ze zlewem = praktyczność

Projektując pralnię zależało mi, aby znajdował się w niej głęboki zlew. Ma on kilka praktycznych zastosowań m.in. mogę zaprać plamy oraz namoczyć te bardziej wymagające. A także przelewać wodę z suszarki do pojemnika generatora pary, napełniać wiadro wodą, wyczyścić akwarium na rybki, jak i buty. Zależało mi także, aby tuż obok zlewu „pod ręką” (w mini cargo) znajdowały się kapsułki, proszek do prania, ulubione płyny do płukania, detergenty niezbędne do pielęgnacji pralki.

Pralnia w domu – funkcjonalne rozwiązanie rozłożonej deski do prasowania

W pralni udało mi się wygospodarować miejsce tzw. kącik do prasowania, gdzie mam zawsze rozłożoną deskę (bez konieczności jej nieustannego składania i chowania po każdorazowym użyciu) – uwielbiam to rozwiązanie! W przypadku, gdy potrzebuję wyprasować nawet jedną rzecz, to nie stanowi dla mnie problemu. Wcześniej w moje głowie krążyły myśli – „eh zanim rozłożę deskę i podłączę żelazko”  i tak rezygnowałam z nałożenia danej rzeczy.

Miejsce w pralni do odwieszania i odkładania ubrań

Bardzo istotnym elementem pralni jest blat, by cieszyć się niczym nieskrępowaną funkcjonalnością! Gdy prasuję to rozkładam rzeczy po całej jego długości, by mieć już posegregowane rzeczy każdego z Nas osobno. Następnie łatwiej mi zaangażować moich 3 mężczyzn do rozłożenia czystego prania do swoich szaf. Nie wyobrażam sobie także pralni bez wieszaka na ubrania. Drążek okazał się niezbędny. Mogę powiesić na nim delikatne, lekko wilgotne ubrania na wieszakach, tak by nie odkształciły się podczas suszenia. A także zawieszam na nim rzeczy na wieszakach zaraz po wyprasowaniu. Reling na ubrania to bardzo praktyczny i niedrogi element, dzięki któremu nie odwieszamy wieszaków na klamce od drzwi lub uchwytach szafek.

Pralnia miejscem do przechowywania

Definicja mojej pralni, to praktyczne pomieszczenie w domu. Przechowujemy tutaj znacznie więcej niż tylko pranie m.in. żarówki, baterie, przedłużacze, filce, pudełko z akcesoriami do szycia, nawozy i konewkę do kwiatów, produkty do odświeżenia powietrza, świece oraz produkty i urządzenia ułatwiające sprzątanie m.in. chemię gospodarczą, ściereczki, miski, wiadro, mopa, myjkę do okien. Jeśli dotychczas nie wiedzieliście wpisu PRALNIA W DOMU – SPÓJRZ JAK POSTANOWIŁAM JĄ URZĄDZIĆ, to zapraszam – tam opisałam szerzej koncepcję na to pomieszczenie. Wówczas do zagospodarowania pozostał nam jeden kąt pomieszczenia, w którym planowałam regał z otwartymi półkami, jednak szybko zmieniłam zdanie! Doceniam meble z frontami, bo niepotrzebnie nie tworzą wrażenia bałaganu. Pozwalają wizualnie zapanować nad przestrzenią i wypełniającymi ją przedmiotami. Ponadto w pralni zamontowaliśmy kasetę VROOM RV RETRAVAC z wężem rozciąganym do 10m, którego główną zaletą jest możliwość wygodnego użytkowania na co dzień np. gdy z suszarki czyszczę filtr – odkurzacz znajduje się tuż obok i mogę szybko pozbyć się piasku oraz kurzu. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie 5 ROZWIĄZAŃ, KTÓRE UŁATWIAJĄ MI DBANIE O PORZĄDEK.

Kącik do pakowania prezentów w pralni

Marzyłam o takim miejscu w domu – serio! Lubię w pakowanie prezentów włożyć trochę serca, a teraz sprawia mi to jeszcze więcej frajdy. Nie muszę rozmyślać gdzie schowałam papier i torebki ozdobne, gdzie znajdę taśmę, a gdzie przechowywać kartki okazjonalne. Tak właśnie było dotychczas, gdy mieszkaliśmy w mieszkaniu – jedne rzeczy w skrzynki łóżka, kolejne w szufladzie w kuchni, a pozostałe w komodzie w salonie. To niesamowita wygoda mieć wszystko w jednym miejscu i w zapasie!

Pralnia, jak ją urządzić, aby była naprawdę przyjemnym miejscem?

Bardzo chciałam, aby przebywanie w tym pomieszczeniu dawało mi poczucie łączenia pożytecznego z przyjemnym. Przy codziennych obowiązkach słucham ulubionej muzyki, natomiast zawsze prasowałam przy telewizorze oglądając ulubiony serial lub film, i nie miałam zamiaru z tego rezygnować, stąd pomysł na telewizor w pralni. I na pytanie, czy warto inwestować środki w estetyczną aranżację pralni? – ja odpowiadam: zdecydowanie warto!

I często udaje mi się tutaj mieć towarzystwo męża, stąd pufa zdecydowanie przydatna do nocnych pogawędek przy prasowaniu i winie <3.

Do następnego!

Zobacz także

Komentarze

43 odpowiedzi na “Pralnia w domu – mój pomysł na aranżację!”

  1. Marta pisze:

    cudownie <3 więcej nie trzeba pisać :)

  2. Karo pisze:

    A jakie wymiary ma pani pralnia? Próbuję porównać z moją w przyszłym domu. U pani wyszło genialnie! Gratuluję!

  3. Ania pisze:

    Jaki to kolor mebli?

  4. Justi pisze:

    Ta pralnia jest poprostu genialna !!! Marzenie każdej kobiety. Twoja pralnia jest wspaniała, IDEALNA! :)

  5. MB pisze:

    Jaki model i jakiej firmy jest zlew oraz bateria?

  6. Marta pisze:

    Ale świetny pomysł na taką pralnię! Człowiek od razu inaczej odbiera takie pomieszczenie!

  7. K pisze:

    Skąd tablica na zgubione skarpetki?

  8. Lubie pisze:

    Ale świetne pomysły! Jeśli kiedyś będę budować dom to przysięgam, że wrócę do tego wpisu :) Mam już serdecznie dość ogromnej pralki zajmującej pół mojej łazienki…

  9. Iwona pisze:

    hej, czy mogę prosić o kolor fugi do płytek terrades? zastanawiam się czy czarną czy może jednak antracyt? zainspirowałaś mnie do mojej pralni i będę miała podobną, dziękuję! pozdrawiam

  10. Przepięknie to wygląda :) Moją uwagę zwróciła ta pufa w pastelowych, różowych kolorach. Fajnie, że pokazujesz, że nawet tak z zasady mało klimatyczne pomieszczenie jak pralnia może mieć „to coś”.

  11. Magda pisze:

    Dzień dobry,

    Super pralnia. Z resztą cały dom jest piękny. W mojej pralni na razie stoi tylko pralka i suszarka. I też po głowie chodzą mi meble w kolorze zieleni/mięty. Pani pralnia jest fajną inspiracją. Pytanie odnośnie głębokości blatu, suszarka ma ok. 64cm gł. Ile cm ma blat?

  12. OgloszeniaTu pisze:

    Ja może czegoś nie kumam, ale telewizor w pralni? :)

    • Cześć, uwielbiam prasować oglądając TV. Dotychczas mieszkając w mieszkaniu prasowałam w salonie, zazwyczaj nocami, by obejrzeć przy tym ulubiony serial. Taki produktywne wykorzystanie czasu, stąd nie mogłam sobie odmówić TV w pralni ;)

  13. Ola pisze:

    Mogę prosić nazwę umywalki z Ikea.
    Pralnia piękna. Nie mogę się napatrzeć .

  14. Agata pisze:

    Magdo,
    niezwykle rzadko – w zasadzie w ogóle nie umieszczam komentarzy w sieci, jednak w tym przypadku powstrzymanie się od tego „procederu” było po prostu niemożliwe…. A więc:
    Przeczytałam już niemal cały internet (serio mówię) w poszukiwaniu rozwiązań aranżacyjno – wykończeniowych do mojego nowego domu. To niezwykłe, że znalazłam zdecydowaną WIĘKSZOŚĆ w jednym „wkręconym” miejscu… ;) Z punktu widzenia moich potrzeb i estetyki, uważam, że są one po prostu GENIALNO – IDEALNE w stylu, formie i funkcji i ! Posiadam wprawdzie kilka własnych koncepcji na papierze, ale to w Twoim/Waszym domu znajduję niejako ich wizualizację. To po prostu nawet dziwne trochę jest… Twój gust jest po prostu w 99% również moim.
    Pralnia jest zachwycająca… Miałam w planie właśnie taką w kolorze spokojnej mięty, ale to Twoja jest doskonałą inspiracją i zarazem realizacją (trwające poszukiwania zaginionych skarpetek mnie po prostu rozbroiły…)
    W tym obszarze mam również pytanko (chociaż nie obiecuje, że będzie ono ostatnie jak również ostatni komentarz na tym blogu;) : czy możesz powiedzieć jakie zostały zastosowane u Ciebie blaty w pralni ? Są drewniane czy laminowane i gdzie zostały zakupione? Będę wdzięczna za podpowiedź. Dziękuję.
    Pozdrawiam serdecznie, życząc wszystkiego zdrowego i dobrego – Agata :)

    • Cześć Agata, dziękuje za tyle niezwykle miłych słów, to daje kopa do dalszego działania! ;)
      Jeśli chodzi o blat, to jest Buk Bordeaux (D3806 OW). Meble w pralni wykonane były pod wymiar, także z blatami.
      Przyjemnego urządzania!

  15. Celina pisze:

    dzień dobry :) Piękna pralnia , Będzie moją inspiracją :) Czy meble były robione na wymiar czy gotowe i bardzo zmyślnie połączone.

  16. Celina pisze:

    Właśnie doczytałam komentarz Agaty :)

  17. Sabina pisze:

    Cudowna!! wpadłam szukając rozwiązań na pralnię, ale przejrzałam już wszystkie wpisy o domu na tym blogu i całość mnie zachwyciła. Mój dom się właśnie buduje, do aranżacji jeszcze chwila, ale już teraz trzeba podejmować pewne decyzje więc zamysł na funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń musi być już w głowie. W Twojej pralni podoba mi się wszystko! A najbardziej cieszy mnie perspektywa, że można tu zaszaleć i wybrać takie wzory i kolory, z którymi nie odważyłabym się w kuchni czy nawet w łazience :)
    Pytanie mam o okna, a w zasadzie rolety zewnętrzne – czy one mają ten sam kolor co okna czy są białe? Teraz moda na ciemne antracyty i o ile ciemne okna jeszcze mogłabym zaryzykować to rolet ciemnych nie widzę u siebie.

  18. Dorota pisze:

    Bardzo pomocny wpis! A taka pralnia to marzenie! Az przyjemnie sie w niej zaszyc na kilkanascie minut ;)

  19. Ewelina pisze:

    Witam! Również jestem zachwycona Pani pralnią! Mam pytanko odnośnie wykończenia płytek podłogowych – na ścianie ma Pani coś w stylu listwy/cokołu z tego samego wzoru. Czy to gotowe płytki czy były cięte? Pozdrawiam

  20. ania pisze:

    Cześć :) To mój pierwszy komentarz na jakimkolwiek blogu. Nigdy nie dodaję komentarzy ale tym razem robię wyjątek bo chcę Ci podziękować za przepiękną inspirację :) Twoja pralnia tak mnie zachwyciła, że urządzając swoją nie potrafiłam wymyślić innej kolorystyki mebli, płytek, itp bo cały czas miałam przed oczami Twoją idealną pralnię :) Tak więc powstaje moja imitacja Twojej pralni ;) Na pewno nie będzie tak zachwycająca, bo urządzam ją budżetowo, meble z Ikei „zielonkawe” a nie piękna mięta ale to nic, bo i tak mi się podobają :) Także wiedz, że robisz dużo dobrego inspirując nas swoimi wnętrzami <3 Uwielbiam moją pralnię i to w dużej mierze dzięki Tobie :) Pozdrawiam serdecznie!

  21. Bardzo dziękuje za tak miłe słowa, dzięki takim komentarzom zawsze pojawia się uśmiech na mojej twarzy i poczucie, że to co robię przydaje się innym <3 jeśli tylko miałabyś ochotę, to z przyjemnością zobaczę Twoje wnętrze! Można załączać zdjęcia w komentarzu - zachęcam <3 walczyłam o tą opcję właśnie w tym formularzu.

  22. ania pisze:

    Nie ma za co, to ja dziękuję za inspirację :) Na pewno takich osób jak ja jest bardzo wiele, także Twoja praca bardzo się przydaje. Wrzucę zdjęcia, ale to nie jest jeszcze finalny efekt, bo brakuje cokołów no, dodatków i tej kropki nad „i” ;) Ale już uwielbiam tę pralnię :D

  23. ania pisze:

    Pralnia 2

  24. ania pisze:

    Pralnia 3

  25. dzinks0 pisze:

    Właśnie kopiuję Pani pomysły :) Proszę mi powiedzieć, jak pralka ma 60cm szerokości, to po ile cm ma ta szczelina po lewej i prawej jej stronie, do pionowych płyt? Znalazłem w internecie wymiar 2cm ale dużo mi się to wydaje ale zbyt mało to wtedy trudno będzie ją wsunąć/wyciągnąć.

  26. Ewelina pisze:

    A Pani, Pani Aniu jaki wybrała kolor fugi?

  27. ania pisze:

    Jeśli pytanie do mnie (do zdjęć, które wrzuciłam powyżej) to na podłodze czarna fuga a na ścianie biała :)

  28. Kakao pisze:

    Zwykle nie komentuję, ale tym razem to zrobię;
    Widać, że urządzała to pomieszczenie Pani domu, która pomyślała o wszystkim(bo sama to robi).
    Chciałam zapytać o stelaż /wysuwany kosz na jednym ze zdjęć, jak to firma?

  29. Ewa pisze:

    Witam czy moze Pani opisać / pokazać wiecej zdjęć jak wyglada ta przerzutka na brudne pranie pomiędzy łazienką a pralnią?

    Dziękuję

  30. Celina pisze:

    Witam, zwykle nie piszę komentarzy, ale dzisiaj musiałam. Pani pralnia jest praktycznie identyczna jak moja w nowym domu, też o takiej marzyłam i właśnie ja urzadzam. Szukałam pomysłu na meble i tak znalazłam pani wpis. Świetny projekt, mam podobnie pomyślane urządzenia tylko innej kolejności. Najpierw pralka potem będzie suszarka potem głęboki zlew do prania skarpetek pod oknem dachowym hehe. Tylko nie stać mnie na takie piękne meble na wymiar. Cudny kolor tych mebli, niestety nie ściągnę pomysłu bo miętowe mam już całe ściany hehe. Za to nie zrobiłam TV, ale warto o tym pomyśleć dokładnie z tego samego powodu co pani. Dodam tylko że moja pralnia to tylko kawałek z ogromnego pokoju nad garażem, który jest mój, i będzie w nim pracownia do: szycia, prasowania, robienia ozdób, przerabiania mebli, malowania farbami itp na co nigdy nie miałam miejsca na blokach. Pozdrawiam gorąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.