Projekt dom

Projekt naszego domu 183 m² – rzuty oraz wizualizacje wnętrz

Odkąd rozpoczęliśmy przygodę z budową domu, najczęściej pytacie mnie o plan domu (rzuty) oraz funkcjonalność pomieszczeń.

DOM W TYPIE NOWOCZESNEJ STODOŁY

Decydując się na indywidualny projekt domu, po części odebraliśmy sobie szansę na narzekanie, gdyż nie mamy na kogo zgonić ewentualnych niedogodności, tylko na Nas samych! Tworząc projekt kierowaliśmy się zasadą:

Dom, który budujemy dzisiaj powinien być funkcjonalny również jutro.

Wzięliśmy pod uwagę wiele sytuacji:

Z racji, iż przyszłość jest niewiadomą, mąż starał się zaprojektować dom tak, by móc w inny sposób zaaranżować funkcję aktualnych pomieszczeń (np. nasza garderoba byłaby dodatkową łazienką, gabinet na dole mógłby być pokojem sypialnianym z możliwością połączenia z WC, gdzie wówczas byłby także prysznic). Zawirowań jest wiele, czasami patrzę na to ze zdziwieniem, kiedy mąż opowiada mi „a co jeśli”. Dobrze o tym wiedzieć, gdyż można te udogodnienia wprowadzić już na samym początku (dostosowanie hydrauliki, ścian nośnych).

Projekt domu – nowoczesna stodoła

Styl, na który się zdecydowaliśmy, to dom w typie nowoczesnej stodoły (prosta, podłużna, dwukondygnacyjna bryła przykryta dachem dwuspadowym). Tutaj pokazywałam Wam propozycje elewacji, z waszymi podpowiedziami zdecydowaliśmy się na projekt elewacji nr 3.

Nasz dom w liczbach: 183,36 m² powierzchnia użytkowa  + 42,50 m² garaż dwustanowiskowy.

Dużo czy mało? Każdy z Nas powinien to ocenić według własnych spostrzeżeń. Dla Nas jest optymalny. To wynik gruntownych przemyśleń, oceny potrzeb oraz możliwości, a także konfrontacji z marzeniami, o których nie chcieliśmy zapominać.

RZUT PARTERU NASZEGO DOMU

rzut domu jednorodzinnego z poddaszem

** aby powiększyć widok należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „pokaż zdjęcie”.

Aranżacja parteru przewiduje przestronną strefę dzienną.

Do przedpokoju wchodzi się bezpośrednio z dworu, który zaplanowaliśmy tak, aby zmieścił pojemną szafę i aby swobodnie do wyjścia mogły szykować się dwie osoby. Aktualnie nie planujemy zamykać przedsionka, jeśli jednak to rozwiązanie się nie sprawdzi, wówczas mamy szansę wydzielić wiatrołap np. ścianą szklaną wraz z drzwiami. W przedpokoju znajduje się również przejście z garażu do domu. W kuchni zaprojektowaliśmy drzwi balkonowe zamiast okna. W ten sposób chcemy otworzyć pomieszczenie na zewnątrz i swobodnie korzystać z przejścia. Przy tych drzwiach znajduje się spiżarnia.

Strefa dzienna stanowi otwartą przestrzeń łączonych powierzchni: kuchni, jadalni oraz salonu.

Póki co nie chcemy wydzielać ich ściankami, ale taka możliwość oczywiście mamy. Otwarta przestrzeń daje nam możliwości kolejnych aranżacji. W salonie znajduje się antresola – brak sufitu. Naszym marzeniem jest wypoczywać w jak najmniej ograniczonych przestrzeniach – tu wykorzystaliśmy dodatkowe doświetlenie (strona wschodnia). Wyjście na ogród (projekt ogrodu pokazywałam tutaj) z salonu poprzez drzwi przesuwne.

Klatka schodowa znajduje się w sąsiedztwie salonu. Chcemy by to schody były ozdobą domu (często są chowane i ukrywane w głębi parteru). W naszym przypadku planujemy schody dywanowe. Klatka jest doświetlona podłużnym oknem na całej wysokości domu (o tym czym kierowaliśmy się przy wyborze okien pisaliśmy tutaj).

Na parterze znajduje się również pokój biurowy (ew. dodatkowa sypialnia) z wyjściem na zewnątrz domu. Podnosi to komfort pracy i wprowadzania klientów, tak by nie prowadzić przez cały dom. Drzwi z klamką z zamkiem również od zewnątrz. To pomieszczenie w przyszłości może być wykorzystane na dodatkową sypialnię i dlatego nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z kotłownią – oddzieleniem jest WC. W centrum domu znajduje się miejsce na kominek dwustronny, widoczny z każdego z pomieszczeń powierzchni dziennej. Kominek oczywiście gazowy.

otwarta przestrzeń na parterze

efekt końcowy kuchni zobaczysz tutaj!

efekt końcowy toalety (WC) zobaczysz tutaj!

pomysł na jadalnię zobaczysz tutaj!

pomysł na spiżarnię  zobaczysz tutaj!

pomysł na ściankę TV pod schodami zobaczysz tutaj!

pomysł na salon zobaczysz tutaj!

projekt przedpokoju bez wiatrołapu zobaczysz tutaj!

 

RZUT PIĘTRA NASZEGO DOMU

Na poddaszu zaplanowane są trzy sypialnie (w tym jedna z wyjściem na taras 26m2), łazienka oraz osobne pomieszczenie gospodarcze, które przeznaczymy na pralnię. W największej sypialni przewidziana jest również garderoba z wyłazem na strych. Prosty dach dwuspadowy – daje możliwość wykorzystania strychu do przechowywania (wysokość użytkowa na strychu 1.9m). Takich powierzchni nigdy za dużo.

 rzut piętra dom jednorodzinny z poddaszem** aby powiększyć widok należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „pokaż zdjęcie”.

pomysł na naszą sypialnię zobaczysz tutaj!

efekt łazienki na piętrze zobaczysz tutaj!

pomysł na pralnię w domu zobaczysz tutaj!

pomysł na pokój dla rodzeństwa zobaczysz tutaj!

pomysł na pokój zabaw w domu zobaczysz tutaj!

pomysł na długi korytarz zobaczysz tutaj!

Budowa w domu – w mieście czy na wsi?

Kiedyś Was o to pytałam (tutaj przeczytasz nasze rozterki zależne od perspektywy dzieci/rodzica i Wasze komentarze), teraz pytacie mnie na co się zdecydowaliśmy? Otóż budujemy dom w mieście, ale w dzielnicy z dala od centrum, także dla Nas to taki złoty środek.

A Ty na co postawiłaś/eś? Dom w mieście czy na wsi? Co zdecydowało, że „ten projekt domu”, a nie inny?

Zobacz także

Komentarze

20 odpowiedzi na “Projekt naszego domu 183 m² – rzuty oraz wizualizacje wnętrz”

  1. Karola pisze:

    Wszystko super, tylko nigdy nie zgadzaj sie zeby ktorys z synow razem ze swoja rodzina mieszkal z Wami. To nie dziala dobrze na dluzej. Nie myslalas tez o wlasnej lazience przy sypialni? Rzut naszego parteru, my sie zdecydowalismy na nasza sypialnie na dole a chlopakom oddajemy gore ?

    • Masz rację, też bym chciała tego uniknąć, ale staram się brać życie takim jakim jest i jeśli przez jakiś czas będą musieli z nami mieszkać, to wówczas tak jak piszesz będziemy mieć sypialnię na dole. Na chwilę obecną pracuje z domu, więc biuro jest dla mnie i męża koniecznością :). Jeśli chodzi o dodatkową łazienkę, to zdecydowaliśmy, że pralni będzie dodatkowy prysznic. Pozdrawiam!

  2. Marta pisze:

    Od początku podglądam Wasz dom i jestem ciekawa każdego nowego wpisu i zdjęcia, bo sama jestem na podobnym etapie. Też mam nowoczesną stodołę, ale parterową. Dom jest nieduży, ok 120 m2 użytkowych, nie chcieliśmy większego, bo obecnie w takim mieszkamy i te kilometry, które robimy w ciągu całego dnia strasznie mnie wkurzają. Dla mnie podstawą są olbrzymie okna w salonie i duży taras w bryle domu (pod dachem).
    Mam wielką nadzieję, że po wakacjach się wprowadzimy :) Wy kiedy planujecie?

    • Hmmm ciężkie pytanie, troszkę jeszcze czasu upłynie zanim w nim zamieszkamy ;) Na pewno nie w tym roku, ale w przyszłym czy to pierwszy kwartał, czy drugi – kto to wie <3
      A okna! Tak, też uwielbiam duże okna, choć ciągle słyszę "a kto je będzie mył?" haha ;)

  3. Justyna pisze:

    Dół przypomina mi baaaardzo nasz przyszły dom- garaż dwustanowiskowy, otwarta kuchnia, jadalnia i salon oraz do tego gabinet pełniący rolę pokoju gościnnego i obok łazienka. Góra za to kompletnie inna, ale dostosowana do naszych potrzeb :)
    Może podzielisz się koncepcją pokoi chłopców? U mnie co prawda 2 córki, ale w zbliżonym wieku i chyba ich pokoje stanowią dla mnie największe wyzwanie!
    Powodzenia w realizacji marzeń!!!

    • Hej! Właśnie z pokojami chłopców mam zagwozdkę! Otóż zastanawiam się czy na początek nie zrobić np. pokój bawialnia i pokój sypialnia, aby nadal byli razem i nie dzielili „to moje, to twoje”. Teraz są razem i póki co chwalę sobie to rozwiązanie. Przemawia też do mnie fakt, że jak będą nieco starsi sami zdecydują o swoich pokojach, w jakim stylu, zainteresowaniach je chcieliby urządzić, ale z drugiej strony jak kiedyś pytałam czytelników co o tym myślą, to większość uważa, że warto mieć swój pokój. Także rozważam to jeszcze, ale jak podejmę decyzję – na pewno dam znać!

  4. Paulina Grapa pisze:

    Madzia sledze cie juz od ponad trzech lat odkad wygralam u Ciebie krolika la millou. Wasz dom jest przepiękny wlasnie takie same schody planujemy z mezem, z tym ze u nas beda drewniane i z zejsciem do piwnicy. Zastanawialiśmy się ciągle co zrobic z ta scianka zeby nikt nie spadl na dol twoje rozwiązanie podbiło moje serce :-) i zastanawiam się nad oknem kolankowym teraz chociaz projekt juz prawie przyklepany :p sledze i inspiruje sie twoim domem buziaki :-)

    • Cześć Paulina, bardzo miło mi to czytać. Uświadomiłaś mi, że w listopadzie minie 5 lat jak prowadzę bloga! Jeśli chodzi o okna kolankowe, to jestem nimi oczarowana, więc jeśli uda Ci się jeszcze zmienić projekt, to zmieniaj! <3

  5. Wybrałam wraz z mężem dom na wsi. Przez wiele lat mieszkaliśmy w mieście i chcieliśmy coś zmienić. Na wsi panuje cisza i spokój. Do miasta mamy 8 km więc nie ma też problemu z dojazdem do pracy.

  6. bardzo ładna aranżacja. Lubię takie otwarte, jasne wnętrza!

  7. Aga pisze:

    Bardzo ładny dom i śliczne aranżacje wnętrza.
    My powoli zaczynamy oczywiście z milionem problemów już na starcie,
    Czy możesz polecić ekipe budowlaną , która budowała wasz dom. Ewentualnie podać do niej namiary? Nasza ekipa zaplanowana na ten tydzień nas wykiwała i zostaliśmy na lodzie :/

  8. Aga pisze:

    Cześć Madzia – tak z Wrocławia ;). Napisałam na @ :)

  9. Cudowny projekt, wygląda bardzo zachwycająco! Nie mogę się doczekać finalnego efektu! Pozdrawiam! :D

  10. ASIA pisze:

    My mamy małe, własne mieszkanie i myślimy nad budową domu. Mamy dwie działki, jedna w większej wiosce a druga w małym mieście. Sama nie wiem co zrobić i gdzie osiasc ale u nas chyba wygra wioska bo jest to teren Kaszub i są tu piękne lasy, jeziora. Szkoła też jest i niezbędne miejsca jak szkoła czy przychodnia. Dom jest to trudna sprawa, jak postawimy duży (Twój projekt uważam za duzy) czy damy radę finansowo i czy nam to potrzebne a jak postawimy mały czy nam będzie potrzebny. Nadmienię tylko że z nami żadne dziadkowie mieszkać nie będą a co do dzieci to mamy dwoje, chłopca i dziewczynkę. W różnym wieku wiec pokoje oddzielne to przymus i nie wiem czy któreś z nami zostanie. Tak wiele pytań i wątpliwości i naprawdę czasem mam wrażenie że zwariuje. Gratulacje pięknego lokum :)

  11. Ilona pisze:

    Bardzo ładny projekt. Aż mi emocje wszystkie wróciły z budowy domu, urządzania (nadal i wciąż :) ). Zazdroszczę Ci tego wszystkiego :)
    Widać natomiast, że DOM będzie służył Wam i Waszym potrzebom, a to jest najważniejsze.
    My zdecydowaliśmy się na dom „wsiowy” (pod Wrocławiem) i baaaardzo sobie to cenię. Mój p.o. męża i dwójka synów również.
    Projekt – podobnie jak u Ciebie – również zleciliśmy „od zera” i chociaż niektóre rzeczy po 1,5 roku mieszkania już bym zmieniła, to nie chciałabym żadnego gotowca – jest po prostu bardziej nasz :)
    Ps. trafiłam na Twojego bloga dzisiaj i jestem zachwycona taką lekkością, brakiem nadęcia i pięknem, jakiego tutaj doświadczam. Będę na pewno zaglądać do Ciebie :) Pozdrawiam, Ilona

  12. Arek pisze:

    Bardzo ładny projekt!:) Mogę wiedzieć ile kosztowało przygotowanie go?

  13. Dominika pisze:

    Czy pamiętasz kolor stolarki okiennej? Jaki to odcień szarości, jaka marka? Sprawdza Wam się jasny szary?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.