Kuchnia, to zdecydowanie najtrudniejsze pomieszczenie do urządzenia. Z jednej strony musimy zatroszczyć się o aspekt funkcjonalny (to tu spędzamy znaczną część naszego dnia przygotowując posiłki). Z drugiej, zależy nam na tym, aby przestrzeń kuchni była estetyczna i podążała za współczesnym wzornictwem.
Kilka dni temu otrzymałam wstępy projekt naszej kuchni i ciągle o niej myślę – czy na pewno biały sprzęt, czy zdecydować się na okap podszafkowy (nie zaburza układu górnych szafek), a może jednak zawiesić okap kominowy, czy drewniany blat jest praktyczny, czy … – no właśnie, dlatego potrzebuję Waszej pomocy! Zapewne któraś już użytkuje biały sprzęt, drewniany blat – jak sprawdza się w użytkowaniu? Może macie sugestie odnośnie układu mebli? Dla wyjaśnienia załączam rzut z opisem:
PROJEKT KUCHNI #1
Jak widzicie postawiliśmy na wysoką zabudowę (pod sam sufit) wykorzystując w ten sposób maksimum powierzchnię w miejscach z których na co dzień nie korzystamy. Czym się kierowaliśmy? Ano kurzem, który jest zbędny na górnych szafkach, a zawsze coś się znajdzie by tam schować ;-). Czarną powierzchnię na wejściu planujemy pokryć farbą tablicową, bardzo podoba mi się ten pomysł na innych wizualizacjach. Jako wyrazisty element, który wprowadzi kontrast zdecydowaliśmy się na cegłę klinkierową, choć zastanawialiśmy się też nad betonem architektonicznym, drewnem. Spójrzcie:
Na 1 zdjęciu widać, że rozważaliśmy również ułożenie cegły na ścianie z oknem, jednak naszym zdaniem było jest zdecydowanie za dużo. Pomyśleliśmy by obudować cegłą wyspę, co myślicie? – czy zostawić tylko na ścianie? Dla porównania:
Pozostaje układ górnych szafek i decyzja z okapem. Czytam na forach, że ludzie są zadowoleni z okapów podszafkowych i co teraz – która wersja Was przekonuje?
Jak pewnie zauważyliście wersji było naprawdę sporo, mimo to wciąż rozważam zmiany – stąd liczę na Wasze sugestie. Aktualna wersja projektu, to ta którą pokazałam Wam na początku. Tam zwróćcie uwagę na układ szafek. Zastanawiam się czy górnych (tych węższych) nie zrobić podłużnych? A! i koniecznie dajcie znać co z drewnianym blatem! Czytam różne opinie, a nie mam doświadczenia. W innym wypadku pomyślałam, by te węższe półki (pod białymi) zrobić drewniane, a blat szary? PRZYPOMINAM, że w komentarzach możecie dodawać zdjęcia, więc z przyjemnością rzucę okiem na Wasze rozwiązania. Każda sugestia mile widziana, bo w końcu kuchnia to serce domu <3
PROJEKT KUCHNI – czym się inspirowaliśmy?
* powyższe inspiracje pochodzą z homebook.pl
** projekt naszej kuchni wykonał Piotr z archipeka.pl
- 26 kwietnia 2017
- 39 komentarzy
- Projekt dom
Komentarze
39 odpowiedzi na “Projekt kuchni #1”
Kuchnia to moje ulubione pomieszczenie :) Super, bardzo mi się podoba :)
Jestem na takim etapie życia, że zastanawiam się, czy będzie mnie stać kiedyś na dom. Studiuje finanse i jak widzę jak trudno dostać kredyt to się troszkę załamuje. Madziu, a czy wy korzystaliście z usług doradztwa finansowego? Buziaki :)
Tak, korzystaliśmy ;-) Ciesze się, że kuchnia trafia w Twój gust.
Projekt super, biel i drewno to jest to! Ja bym zrobiła ” ukryte drzwi” do spiżarni, wtedy cała ściana byłaby w zabudowie. Cegła na półwyspie praktyczny pomysł. Sprzęty zarówno białe jak i czarne się sprawdzą, jedynie na niekorzyść tych białych to pewnie ograniczony wybór modeli.
Była też opcja zabudowy całej ściany, ale jakoś ją odrzuciliśmy. Hmmm przemyślę jeszcze – dziękuję!
Podoba mi się cegła na półwyspie. My mamy blat drewniany. Dodaje ciepła przede wszystkim przy białych frontach. Jestem zadowolona, użytkuje już dwa lata i nic się nie dzieje. Trzeba o drewno odpowiednio dbać. A co do okapu – jestem za podszafkowym. Według mnie nie zaburza on pięknej lini kuchni. I oczywiście, również u siebie mam taki okap (podszafkowy teleskopowy) :)
OOO DZIĘKUJĘ za komentarz odnośnie blatu, pamiętasz może jaki macie odcień? Pochwalisz się zdjęciem?
I będę wdzięczna za model okapu – poczytam <3
Kuchnia w bieli z drewnem jest super. A może dolne szafki drewniane a górne białe? Też fajny pomysł:) a kuchnia mat czy połysk? Bo połysk tylko na zdjęciach ładnie wygląda a w życiu codziennym niekoniecznie ? co do okapu to nigdy więcej podszafkowy, nie sprawdza się na dłuższą metę. Jestem za porządnym kominowym ? cegła jak najbardziej tak. Również przy barku. A i jeszcze półki, szuflady w barku to świetna sprawa. Mam zawsze pod ręką serwetki i inne pierdoly ?
AGA
Też o tym pomyślałam i napisałam do Piotra, by zrobił mi takie zestawienie ;-) W między czasie myślałam jeszcze wyłącznie o szarości + drewno, z wykluczeniem bieli. Normalnie pierwszy raz taka niezdecydowana jestem!
Szara z drewnem też piekna☺ teraz mam biała ale właśnie następna kuchnia będzie szara. Siostra ma szarą z drewnianymi blatami i pasują do niej wszystkie dodatki: białe, czarne, miętowe, pastelowe itp :) górne i dolne szafki powinny mieć taką samą szerokość, lepiej się prezentują ☺ale trudny wybór… Ale i tak wiem że będzie pięknie ☺
Fajny projekt,
-Okap podszafkowy nie zaburzy lini górnych szafek
-do nowoczesnego domu (takiego jak wasz) polecam w kuchni beton architektoniczny, chyba ze chcecie nawiązać klinkierem do terenów (bo np z takich materiałów sie kiedyś budowało w waszych terenach)
– farba tablicowa złe sie ściera, polecam folie samoprzylepną
– blat drewniany mam i w domu tez będę miała, kocham naturalne materiały, my szlifujemy i olejujemy co dwa lata i jest wszystko, trzeba uważać na zalania, gorące garnki. Ale przecież jak sie zniszczy to tez nie stanie sie tragedia, dom musi żyć a nie byc salonem wystawowym.
Pozdrawiam
Mama architekt
Cześć Anita! Masz rację, dom musi żyć ;-). Dziękuję za sugestię odnośnie folii samoprzylepnej – nie słyszałam!
Beton mnie przekonuje, ale nie wiem czy pasuje do tego typu drzwi. Na tej wizualizacji jest spiek kwarcowy, też ciekawie wygląda, ale podobno sporo kosztuje. Myślę dalej <3
Zgadzam się z Anitą. Też sugerowałabym beton architektoniczny. Obie zajmujemy się wnętrzami i chyba już nam się przejadły cegły ;)
Za to naturalne drewno tworzy klimat i nie jest takie trudne w utrzymaniu. Za to odradzam biały laminat – sama w swojej kuchni się kiedyś zdecydowałam i do dzisiaj znajomi” po fachu” się ze mnie śmieją ;) Ale to pewnie dlatego, że zbyt się przejmowałam jego czystością. Daj sobie czas – niezdecydowanie czasami zmusza do szukania i wybór pada na najlepszą opcję ;)
Chyba masz rację z tym czasem … choć wydaje mi się, że nic więcej nie wymyślę. Poprosiłam Piotra o kolejne zestawienia, by wyeliminować drewniany blat, dać szary, ale wówczas traci kuchnia swój urok, drewniany cokół nie pasuje. Muszę też zdecydować się na konkretne sprzęty, ich wymiary by licować górne szafki z dolnymi, bo teraz to jest misz masz :P
Blat drewniany super! Wiadomo trzeba bardziej uważać przy rozlaniu wody itp ale za to pięknie wygoda w kuchni i dodaje ciepła. My mamy drewno i jestem bardzo zadowolona!
Co do szafek wysokich jak najbardziej! Również mam co prawda nie wszystkie zagospodarowane ale przynajmniej nie ma zbędnego miejsca na kurz. Bardzo dobry pomysł z barkiem jest to świetna sprawa na śniadania z dzieciakami ;) Podsyłam zdjęcia z Naszej kuchni ;) może Cię coś zainspiruje! Powodzenia w wyborze! ;)
Dziękuję, wygląda super! Masz biel na wysoki połysk? Między meblami szkło lacobel? Daj znać jak z utrzymaniem czystości <3 Ciekawe rozwiązanie z tym kolorem niebieskim ;-)
Szafki mamy w kolorze wanilii bo takie Nam pasowały do tego odcienia drewna, tak na połysk i nie ma problemu z utrzymaniem (nie widac dużo palców). Między szafkami szkło – super rozwiązanie! Łatwo się czyści i świetnie wygląda. Kolor turkusowy nawiązuje Nam do ściany w jadalni i ożywia kuchnie.
Projekt fajny, ale uważam, że szerokość górnych szafek powinna być taka, jak dolnych (np. szafka na dole szer. 80cm, to na górze też 80cm lub 2x40cm). Jeśli tak nie jest, to przy gładkich taflach (bez widocznych uchwytów, ryflowań, itp) widać zbyt dużo cięć pionowych, tnących te tafle, co przy różnych kolorach jest jeszcze bardziej widoczne. W Waszym projekcie szerokości górnych szafek są różne od dolnych, natomiast na zdjęciach-inspiracjach są takie same.
ps.1 przemyślcie kwestię zlewu, czy na pewno taki szeroki, z miejscem do odkładania. Może wystarczy 1 lub 1,5 komorowy?
ps. 2 przemyślcie też kwestię płyty grzejnej, ja mam szerszą, z dodatkowym bocznym polem, podtrzymującym ciepło.
Pozdrawiam,
Wow! dzięki za wiele cennych informacji! Co do układu szafek, masz rację! Nie wiem jak to rozwiązać by je licować … Zlew planuję 1,5 komorowy, to wstępny projekt w którym ustalamy co gdzie i jak rozwiązać kolorystycznie, dopiero potem będzie „realna” wizualizacja. Kosz pod zlewem chcę 90cm, by segregować śmieci, obok zmywarka 60 i to właśnie zaburza górne szafki, muszę poszukać innego kosza … ;) Pokaż/podaj model jaką macie płytę, nie wiem o jakiej mówisz. Dzięki raz jeszcze!
Mam płytę o szerokości 90cm (amica, model Płyta indukcyjna PI8600TF, ma 5 pól, a nie stadnardowo 4), więc może ta szafka z koszem mogłaby być pod spodem …
Kochana a ja nie polecam zdecydowanie blatu drewnianego. Wokol zlewu przy kontakcie z woda BAARDZO sie niszczy. Trzeba je konserwowac-i ze wzgledu na to ze, ze drewno jest miekkie to uwazac z ostrymi narzedziamy (czy nie mamy takich w kuchni?). Polecam dobrej jakosci brat z lsminatu. Te wspolczesne wygladaja naprawde na”prawdziwe”. Oczywiscie co czlowiek to opinia i sa zwolennicy naturalnych materialow ale ja tak jak Ty mam male dzieci ( nie zawsze przypilnujesz zeby uzywali desek do krojenia ) i malo czasu. Jesli chodzi o okap ile cm nad blatem mialaby byc zabudowac? My mamy ansolutne minimum 51 cm i para wodna z gotujacych sie potraw delikatnie zaczela naruszac lakier na gornym froncie. Wentylator nie zdolal wszystkiego wylapac. Plusem jest mozliwosc przechowywania a w naszej dosc malej kuchni to bylo wazne.
Pozdrawiam:)
Hmm masz rację z blatem, coraz bardziej zaczynam wątpić, tym samym, że stawiam na samodzielność chłopców i faktycznie bez sensu, aby było mi szkoda blatu ;P z okapem wciąż niucham, czytam opinie. Ciężka decyzja ..
białe sprzęty super się sprawdzają. białe meble na wysoki połysk też. za to drewniane blaty szybko się niszczą. wersja z okapem podstawowym lepsza
Blat laminowany „udający” drewno sprawdzi się o wiele lepiej niż lite drewno! Jest bardziej odporny i trwały – oto rada mojego taty stolarza z 40 letnim doświadczeniem :)
Cegła moim zdaniem ociepli wnętrze i będzie się dłużej podobać niż beton który wyjdzie z mody. Tez jestem na etapie projektowania i wybierania kuchni dlatego rozumiem problem – jest tak ogromny wybór pięknych rozwiązań ze trudno się zdecydować ale jakbym miała doradzać to lepiej pomyśleć o kolorach i materiałach które nie znudzą się nie nie przestaną podobać za 7-10 lat no chyba ze kogoś stać na zmiany po tak stosunkowo krótkim czasie ;)
Przyznaję, że cegła mnie urzekła jakiś czas temu i też sądzę, że jest ponadczasowa, w przeciwieństwie do betonu, który też nam się podoba ;-) I nie, nie chcę jej szybko zmieniać. Jak słyszę, że niektórzy znajomi, mówią „a mogłabym sprzedać ten dom i budować/urządzać nowy” to patrzę, ze zdziwieniem ;-)
Podpytaj taty jaki blat poleca, może są jakieś marki, które mają dobry produkt imitujący drewno?
Kuchnia piekna biała ale połysk nigdy więcej! Dużo znajomych potwierdza ze ciężka w utrzymaniu i każdy palec znać i każda wody, brudu ? może półmat? Mam dużą szafę na korytarzu białą mółmatową i sprawuje się super ;) kuchni w połysku więcej nie zrobię, mój synek wypalcuje każdy cm ? biel+ drewno+cegła to mój kolejny cel w nowym mieszkaniu? a beton mi osobiście nie podoba się, wnętrze robi się ponure, smutne. Drewno zawsze ociepla i sprawia wrażenie ciepłego domku ☺ ja też długie godziny spędziłam na projektowaniu własnej kuchnie. Powodzenia
Pokażesz swój projekt? ;)
Teraz jesteśmy akurat na wyjeździe ☺ może my kiepsko trafiliśmy z tym połyskiem bo w utrzymaniu jest okropny! Dopóki synka nie było dawalismy radę z myciem ale teraz to walka z wiatrakami ? kuchnia szara z drewnem też jest piekna i szczerze polecam! My mamy tablicę kredowo-magnetyczną i jest ok ☺ zrobiliśmy specjalnie dla synka na korytarzu i fakt troszkę kiepsko się ściera, ale myślę że ponownie bym ją zrobiła ☺ tylko lepszej jakości farbe proponuję zakupic bo nasza nie do końca nam odpowiada ☺
Ooo wyjazd majówkowy? My tym razem siedzimy w domku, no może na budowie ;-) planowaliśmy grilla, ale dziś spadł … deszcze ze śniegiem!
Ooo super, że piszesz o tej farbie, muszę poszukać opinii, słyszałam pozytywne o farbie tablicowej Tikkurila, Flügger, ale warto to potwierdzić.
Bardzo ładny projekt, drzwi do spiżarki mnie ujęły totalnie:) no i piękna ceglana wyspa. Chyba ta wersja z ceglą i na ścianie i na wyspie najbardziej mi sie podoba.
Mam kilka sugestii :):
1. W mojej opinii biel+drewno wygląda zdecydowanie lepiej niż szary+drewno jeśli chodzi o meble. Zastanówcie się również nad podłogą aby była taka sama jak w dalszej części domu (jeśli kuchnia nie jest zupełnie osobnym pomieszczeniem). Ja jestem świeżo po remoncie domu i zdecydowaliśmy się na jednolitą podłogę w kuchni i części dziennej, dzięki temu jest wrażenie większej, „czystszej” przestrzeni. A „drewniana” podłoga w kuchni bardzo ociepla wnętrze. Acha, moja projektantka powiedziała że drewniane blaty nie sprawdzają się w kuchni, niszczą się bardzo (mi też one się bardzo podobały i chciałam zastosować takie w kuchni).
2. Jeśli zastanawiacie się nad betonem – polecam. My zdecydowaliśmy się na firmę z Krakowa która robi takie wykończenia, płyty betonowe na ścianie wyglądają pięknie i bardzo dobrze się sprawdzają w utrzymaniu czystości. Mam je nad płytą i w ogóle nie widać brudu, wystarczy przecierać szmatką.
3. Zdecydowanie nie polecam kawiarki w zabudowie:) wygląda nowocześnie i elegancko, ale bardzo kłopotliwa w utrzymaniu czystości, serwisie. Służyła co prawda kilka lat, ale nagła usterka kosztowała tyle co nowy ekspres na kapsułki. My ostatecznie zrezygnowaliśmy zupełnie z niej.
4. Zgadzam się z jedną z Dziewczyn że 1,5 komorowy zlew zupełnie wystarcza na 4 osobową rodzinę i zajmuje mniej miejsca.
5. Ad.1 – troszkę odbiegnę od tematu: nie wiem jakie planujecie podłogi w salonie, ale po kilku latach użytkowania deski barlineckiej oddaję hołd zwykłym panelom. Mam dwóch chłopaków i to co potrafią wyskrobać na drewnianej podłodze podczas zabawy przechodzi najśmielsze oczekiwania. Od pół roku mam na prawdę ładne panele, o naturalnym wyglądzie drewna i jestem zachycona. Można jeździć po nich meblami, zabawkami i są nienaruszone. Idealne w utrzymaniu czystości. Oferta paneli na rynku jest już tak duża, że można znaleść na prawdę dobrej jakości produkt który dodatkowo świetnie wygląda.
Pozdrowienia!
Cześć Madziu! Dziękuję Ci za wiele cennych spostrzeżeń, naprawdę to miłe! Bo my póki co jesteśmy zieleni, mimo że urządzaliśmy nasze mieszkanie 6 lat temu, to mamy wrażenie, że wiele się zmieniło i na nawo szukamy informacji o markach, rozwiązaniach. Odniosę się w punktach do Twojej wypowiedzi:
1. Myślę o jasnej szarości w połysku – taką mamy w naszym mieszkaniu i jesteśmy bardzo zadowoleni, stąd chciałam to przenieść do domu ;). Powiesz mi jakie kafle wybraliście, po wypowiedzi sądzę, że drewnopodobne? Nasz parter, to otwarta przestrzeń, stąd myślałam by właśnie przedpokój + kuchnię + hol dać w płytkach (jeden wzór), a salon i jadalnia panele. Więc jeśli jesteś zadowolona ze swoich, proszę pisz ułatwisz mi poszukiwania ;-).
2. Podaj proszę nazwę firmy, najlepiej wybierać sprawdzone marki i … pokażesz na zdjęciu?
3. Nie planujemy kawiarki właśnie z tych powodów, które opisałaś – to akurat niedopatrzenie na opisie rzutu. Planuję lodówkę na alkohole, stąd są w zabudowie 3 sprzęty ;-)
4. Zlew myślałam wybrać taki (patrz zdjęcie), z tego co wiem co 1,5 komorowy?
5. Choć deska jest piękna i podobno mniej się kurzy (nie zbierają się tak koty), to chyba pójdziemy w panele. Jaki masz kolor i markę?
Jeszcze raz dzięki wielkie!
Hej Hej
1. Ja i w kuchni i w salonie mam panele, nie kafle (chyba nieprecyzyjnie napsałam ;)). Wybrałam Kaindl model hickory specto (K4357). Po wrzuceniu nazwy w wyszukiwarce pojawią się zdjęcia wg mnie nieco ciemne, w rzeczywistości jest to bardzo naturalny odcień drewna, jakby nieobrobionego. Zakochałam się od pierwszego spojrzenia. Nie za ciemne, nie za jasne, moja mam również właśnie zmienia podłogę i je kładzie. Załaczm kilka zdjęć ale warto je oczywiście zobaczyć na żywo.
2. http://www.concreate.pl/ widzę że mają salon też we Wrocławiu
Lodówka na alkohol…mmm, już zazdroszczę winka i drinków wieczorem w ciszy i spokoju;)
A zlewozmywak – mam niemalże identyczny jak na zdjęciu który załączyłaś – dokłądne o takim pisałam.
p.s.
mam kłopot z załączeniem zdjęć więc wyśle na maila
Pozdrowienia!
Mamy blat drewniany w mieszkaniu, które wynajmujemy i jak dla mnie za dużo z tym zachodu. Mój mąż bywa gapą, czasem coś postawi, czasem coś chlapnie i zostają ślady. Dwulatka nie pomaga w utrzymaniu super kondycji drewna ;) Wiadomo, że wystarczy tylko zeszlifować i zaolejować co jakiś czas ale jak dla mnie nie jest to warte takiej zabawy i w naszym przyszłym gniazdku raczej wybiorę coś innego. I wybrałabym chyba beton architektoniczny zamiast cegły, mniej oklepane jak dla mnie i przyjemniejsze w odbiorze ;)
Też jestem w trakcie planowania kuchni, U nas zabudowa w białym macie z czarnymi sprzętami, reszta dolnych szafek też biały mat, górne szafki wiszące czarny mat i blaty drewnopodobne, Z tego co się orientowałam polecane są blaty EGGER i jest świetny odcień dąb halifax, wrażenie szczotkowanego drewna. Moim marzeniem jest właśnie kuchnia czarny mat z tym dębem halifax,ale mam 2 małych szkrabów i boję się tej czerni.Pomyślcie też czy wystarczy Wam lodówka w zabudowie, bo są dosyć małe, my zdecydowaliśmy się na lodówkę french door, narazie jeszcze nie użytkujemy,ale coś czuję,że się mocno z nią zaprzyjaźnię. Robimy też wyspę,ale tylko po to,żeby zakryć trochę blaty robocze w kuchni i mamy blisko wyjście na taras,więc łatwo coś postawić,wynieść,przynieść i z drugiej strony wyspa będzie zabudowana,u znajomych i w rodzinie nikt nie korzysta z wyspy jako miejsca do siedzenia.
Ja stoję przed wyborem czy robić w kuchni panele czy płytki, już sama nie wiem :( ciężko się zdecydować. Chłop mówi płytki, ja bym wolała kuchnię i salon w jednej podłodze bo ładniej wygląda :) . Macie panele w kuchni? Polecacie?
Bardzo polecam drewniany blat i białe meble :)
Polecam drewniany blat :) ma od 3 lat nic się nie dzieje + białe szafki :) projekt kuchni świetny :) ja swoja sama projektowałam :)
Tak mi się skojarzyło z takim jednym wnętrzem: globalo.pl/portfolios/delico-60-1-white/ – > tutaj znalazłam.
Generalnie projekt fajny, ale jakiś taki zbyt – hm – kamienny? Jak sobie pomyslę, że mając takie wnętrze miałyby się tu wychowywać dzieci to tak mi jakoś smutno…
Cześć,
Jestem zachwycona projektem Twojej kuchni. I mam podobne dylematy jak i gust :) Ponieważ post z kwietnia 2017 zakładam, że kuchnia gotowa :) Czy mogłabym prosić o fotki realizacji? Byłabym przeogromnie wdzięczna, gdyż układ kuchni mamy praktycznie identyczny. Nasza trochę mniejsza, bez spiżarki po stronie zabudowy :) Ale cała reszta, wyspa, układ szafek, drzwi wyjściowe, te w kuchni jak i przed wyspą – wszystko identycznie :D
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina
Cześć Karolina, ciesze się, że projekt naszej kuchni wpadł Tobie w oko. Niestety nie mam zdjęć z realizacji, gdyż jeszcze nie urządzamy wnętrz. Celowo projekty wykonywaliśmy wcześniej, aby po roku spojrzeć ponownie i zdecydować czy coś zmieniamy, czy nadal nam się podobna. Kiedy kuchnia będzie gotowa na pewno pokaże ją na blogu ;)