Wszyscy prowadzimy intensywne życie, aż czasami trudno złapać oddech. Jednak w tej teraźniejszości żyjemy życiem pełnym wspomnień, które będziemy chcieli zapamiętać! – aby nie zostały zapomniane, tworzymy pudło wspomnień.
Chcę pamiętać
Są sytuacje, które w moim umyśle wyblakły, uzupełniając się kolejnymi wspomnieniami. Jednak nie chcę, aby w ogóle zanikły! Moja głowa nie jest najlepszym miejscem do zapewnienia, że te wspomnienia zostaną zachowane, stąd w naszym domu mamy pudła wspomnień dla chłopców i jedno wspólne.
Pudełko wspomnień – jaki jest sens jego tworzenia?
Pudełko wspomnień, to miejsce/rzecz, w którym możemy umieścić określone (sentymentalne dla Nas) przedmioty do przechowania, ale których nie chcemy mieć codziennie pod ręką. Pudła chłopców stoją wysoko na szafie i wiedzą, że otrzymają je w odpowiednim czasie (gdy dorosną). Mogą również decydować co jest dla nich ważne i co chcą przechować w swoim pudełku.
A to wszystko po to, by w nadchodzących latach móc spojrzeć wstecz i pośmiać się z wszystkich małych i dużych rangą momentów, które się wydarzyły.
Co trzymamy w pudle wspomnień dzieci?
Lista jest nieskończona – i może być bardzo specyficzna dla każdego! Sami decydujecie co będziecie chcieli w nim przechować, a to kilka pomysłów, rzeczy jakie my do tej pory przechowujemy:
# zdjęcia
Musicie przyznać, że teraz większość z Nas ma je w pamięci telefonu, ale staramy się wywoływać te, które wiążą się z ważną sytuacją, a na odwrocie napisać kilka słów. Są to m.in. zdjęcia z sesji okazjonalnych (noworodkowej i corocznej świątecznej). Zdjęcia grupowe z przedszkola/szkoły, gdzie zapisujemy kogo darzyli największą sympatią wymieniając z imienia i nazwiska i za co tak bardzo daną osobę lubili. Są to także zdjęcia z wakacji – jak je spędziliśmy i co się wówczas wydarzyło (a potrafią być to bardzo zabawne/lub mniej sytuacje!). Zdjęcia z babcią i dziadkiem, aby pamiętali jak bardzo lubili spędzać z nimi czas – zapisując ich „wielkie tajemnice”. Są w nim także te małe fotografie do dokumentów.
# kartki urodzinowe od bliskich (jeśli są na nich dopisane słowa od serca)
Każdego roku kupujemy kartkę od siebie (lub na zaproszeniu ze zdjęciem) zapisujemy najważniejsze fakty: jakie umiejętności nabyli w przeciągu ostatniego roku, co ważnego się dla nich wydarzyło. Jak i również co aktualnie lubią/lub nie – jeść, oglądać, jak spędzać wolny czas – a więc czym się bawić (teraz królują u Nas Zingsy!). Na jakie zajęcia dodatkowe uczęszczają oraz ich powiedzonka – a sami wiecie, że potrafią być przezabawne!
# pamiątki z narodzin
tj. opaska ze szpitala, gazeta z dnia narodzin (aby w przyszłości mogli przeczytać co wówczas działo się w Polsce), szatka z Chrztu Świętego.
# rzecz z cyklu „jak powiedzieć o ciąży”
W przypadku Aleksa to buciki, które podarowałam Sławkowi w tajemniczej przesyłce. U Ignasia natomiast w pudle wspomnień znajduje się t-shirt z napisem „będę starszym bratem” – ale to są wspomnienia!
# prace techniczne
Te które oni sami chcą zachować lub te które dla Nas są wyjątkowe – np. pierwsze własnoręcznie podpisane.
# dyplomy i trofea
Do tej pory: dyplom pierwszej wizyty u fryzjera + pukiel ściętych włosów. To także miejsce na medale (w pudełku Aleksa jest już pierwszy medal z turnieju piłkarskiego!). Na pewno w przyszłości pojawią się tam świadectwa chłopców i inne certyfikaty.
# listy
To dla Nas najważniejsze wypełnienie tego pudła. Jestem niezwykle wzruszona, że mój mąż także je pisze. Mogę śmiało powiedzieć, że jest w tym lepszy ode mnie, a dlaczego tak sądzę: bo są zdecydowanie dłuższe niż moje! Słowa od serca, napisane własnoręcznie są moim zdaniem najpiękniejszą pamiątką. Cieszę się, że chłopcy będą mogli przeczytać o ich dzieciństwie z perspektywy taty. W tym roku do pudełka wspomnień chłopców trafiły także ich listy do Mikołaja, aby wiedzieli o czy marzyli.
A co w sytuacji, gdy pudełko wspomnień się zapełni?
Ustalenie limitu „rzeczy”, które chcemy przechować jest niezwykle ważne. Sztuką trzymania jednego pudełka i kontynuowania wspomnień przez lata, jest określenie pamiątek, które coś dla Nas znaczą, a także opowiadają historię życia.
Nigdy nie jest za późno, aby stworzyć pudełko wspomnień!
Sami zdecydujecie w czym chcecie zachowywać wspomnienia – może to być plastikowe pudło np. IKEA lub karton, który ozdobicie, albo jak my zdecydujecie się zakupić personalizowane pudło wspomnień od Pani Małgosi z Galerii Malandia. Pudła są starannie wykonane, przy zamówieniu możemy decydować o jego kolorystyce i ozdobach – tutaj zobaczycie przykładowe pudła. Kiedy zostałam chrzestną od razu wiedziałam jaki prezent chcę podarować mojemu kolejnemu ważnemu mężczyźnie – wspomnienia! Napisałam do niego także list, który na pewno nie będzie ostatnim…
Pudło o nazwie „Wspólne Chwile” zawiera ważne pamiątki dla Nas jako małżeństwa, rodziców, ale Nas samych. Do tego pudełka wrzuciłam list, który napisałam do siebie samej z okazji 30 urodzin i chcę go otworzyć za 10 lat – o czym pisałam Wam tutaj. Są w nim także różnego rodzaju bilety na wydarzenia, opisanie ważniejsze momenty w naszym życiu, zdjęcia z różnych okoliczności. Tak by nigdy Nam to nie umknęło i nie zabrakło tematów do rozmów. Są w nim także pamiątki z naszego dzieciństwa, nie jest ich wiele, ale są dla Nas istotne.
A Wy jesteście sentymentalni? Tworzycie takie pudła dla dzieci, a może dla siebie?
- 12 grudnia 2019
- 3 komentarze
- Wszystko co fajne
Zobacz także
Gdzie z dziećmi spędzić wakacje w Polsce? – hotel przyjazny dzieciom
Prawdą jest, że wakacje mogą być wspaniałe niezależnie od miejsca, w jakim je spędzimy. Ważne z ...
Komentarze
3 odpowiedzi na “Pudło wspomnień – jakie pamiątki przechowujemy dla naszych dzieci?”
To jest taki przepiękny pomysł, że aż czytając ten artykuł bardzo się wzruszyłam :)! Nie mam jeszcze dzieci, ale na pewno kiedyś też takie zrobię. Swoją drogą dla par też może być ciekawym pomysłem takie pudełko :)
Dokładnie tak, może to być pudło małżeństwa, gdzie zbieramy wszystkie ważne pamiątki ;)
Sama mam takie pudło wspomnień w domu, W którym przechowuję najważniejsze pamiątki takie jak
dyplomy
zdjęcia
listy
czy stare zeszyty ( dzięki temu mogę sobie przypomnieć jak córka pisała czy malowała)
Myślę, ze dzieciaki będą miały frajde jak się dokopią do tych pudełek w przyszłości :)