Projekt dom

Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?

Aranżacja łazienki na poddaszu nie należy do łatwych zadań. Sporym utrudnieniem są występujące na poddaszach skosy, które znacznie utrudniają odpowiednie zagospodarowanie. Ale po wielu ustaleniach, udało nam się stworzyć naszą łazienkę!

im wyżej, tym przestronniej i wygodniej

Jak wspominaliśmy Wam w tym poście nie zdecydowaliśmy się na gotowy projekt domu, gdyż w projekcie, który braliśmy pod uwagę ścianki kolankowe miały 30cm (ściana konstrukcyjna dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji). Biorąc pod uwagę argument, że mamy większą możliwości urządzenia pomieszczeń na poddaszu (gdy ścianka jest wysoka) zdecydowaliśmy się na wymiar 120cm, to sprawia że możemy ustawić wannę pod oknem dachowym. Dorosły człowiek siedzący w wannie ma około 95 – 110 cm wysokości (i na takiej powinny się zaczynać skosy ścian), przed samą wanną potrzeba ok 2 m wysokości, aby można było do niej swobodnie wejść i przed nią stanąć. Aby zwiększyć komfort korzystania z wanny postanowiliśmy odsunąć ją od ściany kolankowej o 30cm i wykorzystać tą przestrzeń na baterie, akcesoria.

Jak to bywa na etapie budowy często zaglądam na fora i tam ostatnio pojawił się temat, czy jeśli wanna jest pod oknem połaciowym, to od niego ciągnie zimno? Znalazły się bardzo pozytywne odpowiedzi osób, które już mieszkają – cytuję: „ciągnąć” w wannie będziesz Ty, ale drinki przez słomkę leżąc w piance lub super się czyta pod oknem w wannie w sobotnie przedpołudnie. Zdecydowaliśmy się na wannę 180cm, gdyż lubimy wspólne kąpiele, a jak do tego dodamy gwieździste niebo … no dobra rozmarzyłam się ;-).  A co z wilgocią? By uniknąć konserwacji wybraliśmy okno VELUX GLU, które dzięki zastosowaniu wysokojakościowych materiałów (szlachetny drewniany rdzeń chroniony przez poliuretanowe wykończenie) ramy okienne nie wypaczają się pod wpływem pary wodnej. Zaletą okna jest również klapa wentylacyjna z filtrem, która zapewnia ciągłą wentylację bez zanieczyszczeń (wbudowany filtr powietrza zatrzymuje kurz i owady). Okno wewnątrz jest w kolorze białym.

rozmieszczenie wyposażenia trzeba planować z głową

Projektując naszą łazienkę staraliśmy się, by centralny punkt pomieszczenia pozostawał niezagospodarowany, zdecydowaliśmy się na dodatkowy schowek (podłużna szara szafka jako przedłużenie komina), aby zachować uporządkowane wnętrze. Natomiast kosmetyki do kąpieli ustawić za kominem, by wchodząc do łazienki nie mieć ich na widoku (na wprost). Jak pokazywałam Wam na facebooku wersji układu łazienki było kilka. Poszukując inspiracji do stworzenia łazienki na poddaszu natrafiłam na markę Radaway, która proponuje wybór i konfigurację kabin niestandardowych, także strefę prysznicową we wnęce pod skosem! Można zatem powtórzyć za M. Wojciechowską  „niemożliwe nie istnieje” ;). My postawiliśmy na kabinę typu Walk-in (MODO NEW II) –  świetne rozwiązanie dla osób nie lubiących sprzątać (a czy jest ktoś kto lubi tę przykrą czynność?). Łatwo utrzymać ją w czystości dzięki brakowi takich elementów jak prowadnice, szyny etc. Stąd w naszej łazience kabina prysznicowa przyjęła formę pojedynczej ścianki oddzielającej narożnik pomieszczenia od reszty wnętrza. Ponadto wybraliśmy szkło z ochroną ShowerGuard, której wierzchniej warstwy nie trzeba odświeżać ani ponownie nanosić (zamyka ona powierzchnię szkła i praktycznie zapobiega korozji chemicznej). Mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie i uprzyjemni sprzątanie ;). Ponadto Radaway wykorzystując technologię laserowego grawerowania, stworzył dekorację kabiny prysznicowej – grawer na szkle. Producent przygotował siedem wzorów (zobaczycie je TU), ale to nie wszystko gdyż  możemy zdecydować się także na jeszcze bardziej zindywidualizowany grawer, przygotowany na przykład na podstawie zdjęcia czy własnoręcznie zaprojektowanego motywu. Co Wy na to? Spójrzcie na naszą wizualizację z grawerem i bez – która wersja Was przekonuje?

kabina prysznicowa z grawerem kabina prysznicowa Radaway

diabeł tkwi w szczegółach – w łazience też!

Już chyba zdążyłam się Wam pochwalić, że w domu będę miała pralnię? – zawsze o niej marzyłam! W końcu nie muszę wkomponowywać pralki w otoczenie łazienki ;-). Z racji, iż pralnia będzie w pomieszczeniu obok, to w ścianie planujemy tzw. „przelotkę” na brudne rzeczy tzw. wrzucanie do kosza, ale przez szafkę w ścianie. Pozostaje kwestia bidetu, bowiem jak pytałam Was czy warto go mieć, to większość stwierdzała, że tak. Nie sądzę by było wygodnie z niego korzystać pod skosem, stąd w miejscu gdzie pierwotnie miał być, teraz (na wizualizacji) stoi drabinka z ręcznikami. Natomiast zainstalowanie bidetu rozważam w pralni, w końcu to takie babskie pomieszczenie ;).

układ łazienki na poddaszu

kropką nad „i” w łazience jest dobór dodatków

Przed wyborem stelaży podtynkowych, paneli spłukujących i przycisków powinniśmy spojrzeć na łazienkę jako całość. Głównym atutem stelaży podtynkowych jest to, że są niewidoczne – jedynym dostrzegalnym elementem są przyciski spłukujące, które można dobrać do kolorystyki i stylistyki łazienki. Zdecydowaliśmy się na markę TECE, która proponuje designerskie modele przycisków w atrakcyjnych kolorach, które nadadzą łazience nowoczesnego charakteru. Co ważne, marka TECE ma największy na rynku wybór przycisków, które pasują do wszystkich stelaży TECE (w przypadku stelaży konkurencji ten wybór jest ograniczony, ponieważ dany przycisk pasuje tylko do danego modelu stelaża). Wniosek? Jeśli w przyszłości zdecydujemy się na zmianę aranżacji, mamy wówczas możliwość zmiany przycisku. Aktualnie postawiliśmy na biały wykonany ze stali nierdzewnej przycisk spłukujący TECEsquare II. Zaletą urządzenia jest jego ciche działanie – gumowe wypełnienie sprawia, że dźwięk aktywacji przycisku jest znacznie wyciszony. Ponadto zawór odpływowy TECE otrzymał nagrodę Design Plus za rozwiązanie techniczne oszczędzające wodę. Jeśli można na czymś oszczędzić, to warto!

przycisk spłukujący TECEłazienka w bieli z elementami drewna przycisk TECEsquare II

Często zapominamy, że aranżacja łazienki to nie tylko płytki, ale również wyposażenie i jego typ wykończenia. Niezmiernie ważne są detale, które podkreślą charakter tego pomieszczenia. Oryginalnych i wyszukanych dodatków szukam na Westwing. W wielkim skrócie mogłabym napisać, że znajdziemy tam wszystko. Wystarczy założyć bezpłatne konto i odkryć prawdziwą kopalnię produktów w atrakcyjnych cenach, jak i również pomysłów! Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam zakupy online. Warto zaglądać również na Ceneo.pl – TUTAJ znajdziecie produkty dedykowane urządzaniu łazienki.

dodatki do łazienki łazienka na poddaszu projektwanna pod oknem dachowym biało szara łazienka z elementami drewna stelaż podtynkowy TECE opinie jak urządzić łazienkę na poddaszu okno w łazience VELUX GLU

No to chyba tyle … o czymś zapomniałam? I najważniejsze: PODOBA WAM SIĘ? Zanim się wprowadzimy upłynie jeszcze sporo, naprawdę sporo czasu więc jeśli macie jakieś sugestie piszcie śmiało. A potem będziemy porównywać wizualizację vs. efekt końcowy.

projekt wykonał: Piotr z archipeka.pl

Zobacz także

Komentarze

6 odpowiedzi na “Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?”

  1. Edyta pisze:

    Pani Magdo, piękna łazienka!
    Też mam okno dachowe nad wanną na poddaszu i w życiu codziennym ma ono niestety więcej wad niż zalet, ale inaczej się nie dało.
    Przede wszytko ciężko je umyć, żeby je otworzyć muszę wejść do wanny, a zimą po kąpieli skrapla się na nim para wodna, która spływa później na regipsy. Mam okno dachowe Roto typ łazienkowy z bajerami, wentylacja w łazience poprawnie zaprojektowana i wykonana. Czysta fizyka – styk zimnej szyby z ciepłym wilgotnym powietrzem = woda.
    Teraz żałuję, że nie zdecydowaliśmy się z mężem na dwie osobne umywalki, bo rano jednak szykujemy się do wyjścia całą rodziną razem.
    Pozdrawiam, trzymam kciuki i czekam na kolejne wpisy!

  2. Natula pisze:

    My jesteśmy dopiero na etapie murowania ścian więc niezmiernie Ci zazdroszczę że jesteś już na wykończeniówce :P też mamy skosy ale ściana kolankowa ma 141cm i zastanawiamy się czy nie „dorzucić” pustaka ;) najbardziej w wykończeniu właśnie spędzają mi sen z powiek łazienki… Na dole mikroskopijna a na górze skosy i bladego pojęcia nie mam jak je „ugryźć”

  3. Wygląda ekstra, ciekawa aranżacja :)

  4. odpustowe pisze:

    Pomocny wpis, tak się składa że planujemy remont poddasza, na który przyszedł w końcu czas, planujemy powiększyć rodzinę a na parterze będzie nam ciasno. Twój wpis zainspirował mnie i ukierunkował w konkretny kierunek remontu.

  5. Ewelina pisze:

    Też mam spory skos w łazience. Najbardziej denerwowaliśmy się z mężem na to ciągłe przycinanie płytek. Musiałam zamawiać dodatkowe opakowanie. Moja łazienka jest niska z powodu tego skosu, więc staramy się oszczędzać miejsce jak tylko możemy. Po ścianą mamy wannę, bo jest mniej problematyczna niż prysznic. Zrezygnowaliśmy z bidetu, założyliśmy sobie po prostu deskę myjącą uspa na sedes. Zaoszczędziliśmy trochę miejsca i zmieściła nam się jeszcze nie wysoka szafka łazienkowa. Trzeba było włożyć sporo wysiłku, żeby to wszystko ze sobą pogodzić. A mąż i tak śmieje się, że to tylko pół łazienki.

  6. magdalena pisze:

    A ja mam pytanie odnośnie stropu – zdecydowaliście się na tradycyjny, czy terivę? I dlaczego? Pytam, gdyż sami budujemy i stoimy przed dylematem a opinie są mocno podzielone. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.