Nie spodziewałem się, że tak będziemy niezdecydowani przy budowie domu. Uważam, że wybór stolarki okiennej, obok wyboru działki i projektu budynku, jest równie trudny. Estetyka stolarki jest ważna, jednak to parametry okien decydują o komforcie mieszkania i wartości budynku również w przyszłości. Typów okien na rynku jest wiele, po wnikliwej analizie, podjęliśmy decyzję.
Wybraliśmy okna marki Schüco Living
Poniżej zestawiłem kilka kryteriów, którymi kierowaliśmy się przy wyborze okien. I nie chodzi, że miałbym być specjalistą w tym zakresie (czekam na riposty), ale wiele dowiedziałem się w przeciągu naszego wyboru, stąd może moje rady, ułatwią Waszą decyzję.
1. Wielkość otworów: standardowo wysokość otworów przyjmuje się 220cm. Zaprojektowałem okna na wysokość 240cm by uzyskać większe doświetlenie powierzchni. Różnica w cenie stolarki niewielka (kilka procent). Warto więc przemyśleć ten wymiar. Kiedy idzie o szerokość – obecnie wykonuje się wszystko, tu ograniczeń raczej nie ma.
2. Kolor okien: tu warto określić nasze wymagania już na początku, gdyż nie każdy producent ma w swojej ofercie to co nas interesuje. Wybraliśmy kolor RAL7035 i okazało się, że wielu producentów „na dzień dobry” odrzuciliśmy, bo nie mają tego koloru w gładkiej fakturze (bez takiego kornika).
3. Parametry termiczne okien: określa tzw. współczynnik przenikania ciepła – im mniejszy tym „cieplejsze” okno. I uwierzcie, że różnice są wśród producentów. Ktoś powie, że nie warto tym się kierować, bo i tak po kilku latach użytkowania ten parametr ulega pogorszeniu – OK – ale wyjściowa wartość jest istotna, bo nie tylko estetyka decyduje o wyborze. Co wpływa na ten współczynnik?
- wielkość okna (najzimniejszym elementem okna jest rama – czyli im mniejsze okno tym większy ten współczynnik),
- liczba szyb (obecnie pakiety trójszybowe to standard),
- rozstaw szyb w pakiecie (im większa odległość tym korzystniej i np. pakiet 4/18/4/18/4 to informacja, że szyby o gr 4mm w rozstawie 18mm),
- liczba komór w profilu ramy (np. profile siedmiokomorowe są na czasie – tzn. mają siedem komór z powietrzem) tym samym im grubsza rama tym korzystniej i np. są ramy o gr 82mm, 70mm.
4. Uszczelki w oknach: marka Schüco wykorzystuje w produktach termozgrzewalne uszczelki EPDM co powoduje, że uszczelka zachowuje swoje właściwości termoplastyczne przez długie lata, tzn. w odróżnieniu do pozostałych w ciągu lat nie odkształca się i jest szczelna (przyjmuje się że po około 7 latach eksploatacji okien szczelność zwykłych uszczelek spada o około 50% – wiąże się to z hałasem, wilgocią, chłodem).
5. Okna uchylno – otwierane dwuskrzydłowe (balkonowe, ale podwójne): można je wykonać z tzw. ruchomym słupkiem, wówczas jest widoczna jedna klamka, a drugą część otwiera się po otworzeniu pierwszej (na minus: takie okno jest chłodniejsze) w porównaniu do okna ze skrzydłami otwieranymi niezależnie – widoczne dwie klamki (na plus: termika okna, możliwość montowania moskitiery – ma to sens, bo jeśli jedno skrzydło ma być do przechodzenia, to na drugim montujemy moskitierę i to skrzydło można uchylać – wszystko OK).
6. INNE:
Okucia okien: jest wiele firm, różnice są bardzo małe, ale są przede wszystkim w płynności otwierania okien. Tu też warto zwrócić uwagę.
Ukryte zawiasy: bardzo podnoszą estetykę okien, gdyż od wewnątrz nie widać zawiasów z plastikowymi nakładkami. Łatwo się myje takie ramy. Rozwiązanie droższe o ok 5-7%. Na minus: dziwnie się okno otwiera – nie tak swobodnie jak ze standardowymi zawiasami – kwestia przyzwyczajenia.
Kilka detali do konkretnych produktów:
OKNO OGRODOWE – podstawowe rozwiązanie to okno uchylno – otwierane (problem, bo otwierając skrzydło zajmujemy miejsce i ograniczamy aranżacje pomieszczenia). Kolejne rozwiązanie to okno uchylno – przesuwne suwanki (nie zajmują miejsca, bo się suwają wzdłuż witryny stanowiącej połowę okna. Pojawia się problem z ich zamykaniem i otwieraniem – nie jest to takie proste). I wreszcie ostatnie rozwiązanie to okna przesuwne tzw. HST (z niemieckiego hebeschiebe) – to jest świetne rozwiązanie (na plus: brak progu w przejściu, łatwość otwierania, na minus: brak możliwości uchyłu okna, przesunięcie tych okien w ich płaszczyźnie – tzn. okno zamknięte nie jest zlicowane, a cześć przesuwna jest wysunięta względem pozostałej części). My wybraliśmy okna Schueco ThermoSlide (nasz wymiar okna 350x240cm) – kierowaliśmy się przede wszystkim termiką tych produktów oraz możliwością podziału na dwie symetryczne części. Powyżej zestawiłem rozwiązania od najtańszego do najdroższego.
WITRYNA OGRODOWA / witryna w antresoli: mamy taką i to nie małą – wymiar ok 350x250cm, witryna ze skosem. Pierwszy problem to czy rozbić z podziałem na pół czy w całości – bo i tak to witryna? Są dwa argumenty za tym by taką witrynę podzielić słupkiem czyli 350/2:
1. cena – okno o tak dużych szybach kosztuje dwa razy więcej jak z podziałem, bo szyby muszą być odpowiednio grubsze (8mm),
2. jeśli planowane są żaluzje zewnętrzne / rolety zewnętrzne / tzw. łamacze światła, to wymagane jest mocowanie prowadnicy w kierunku pionowym. I właśnie ten słupek wynikający z podziału okna temu ma służyć. Takie witryny składające się z dwóch części można wykonać z PVC (jednak słupek środkowy ma szerokość ok 14cm – dużo!), albo z aluminium wówczas słupek o szerokości ok 7cm (oczywiście aluminium droższe). My wybraliśmy okno aluminiowe z podziałem na dwie części: trapez + prostokąt.
OKNA W JADALNI: mamy okna o wymiarach 110x240cm w obszarze jadalni. Problem jaki się pojawia to czy wykonać jako witryny (tańsze rozwiązanie, a i tak się tedy nie będzie przechodzić) czy jako okna uchylno – otwierane (standardowe okna balkonowe – droższe o ok 30%). Wybraliśmy to droższe rozwiązanie, na plus: jeśli zimą myjesz okna, nie musisz wychodzić z domu, a jedynie opuszczasz rolety zewnętrzne i okno takie otwierasz i myjesz. Ogromnie praktyczne to jest!
ROLETY ZEWNĘTRZNE: do dyskusji – Magda wciąż uważa, że nie będzie korzystać, a ja jestem za … i montujemy. Na plus: odcięcie od sąsiadów, lepsza termika zimą przy zamkniętych roletach, na minus: koszt prawie 35% całej kwoty za stolarkę okienną. Sterowanie rolet to oddzielny temat – też warto pomyśleć.
Chciałbym, by te uwagi/wskazówki/propozycje były dla was pomocne. Oczywiście o ostatecznym wyborze decyduje kompromis pomiędzy ceną/jakością/komfortem użytkowania. Przeanalizowaliśmy wiele ofert. Biorąc pod uwagę, że mamy dom – szklarnię, postawiliśmy przede wszystkim na jakość, mam nadzieję że słusznie. Podobnie postąpiliśmy wybierając okna dachowe marki VELUX, o czym Magda pisała Wam TU.
ROS, 170404
- 15 września 2017
- 4 komentarze
- Jego zdaniem, Projekt dom
Komentarze
4 odpowiedzi na “Okna do domu – 6 rad, które warto wziąć pod uwagę”
Robą wrażenia :) Domy i mieszkania z dużymi oknami maja swój klimat :)
Z jakiego drewna są okna? Czy w salonie te duże drzwi są uchylne?
Właśnie od kilku dni siedzimy nad wyborem okien i… mamy nie lada problem. Drewniane czy aluminium, białe, dąb czy szare? Eh…
Witaj, Okna ŚCIENNE – PCV / okna DACHOWE – drewniane / witryna od strony ogrodu – aluminium (ze względu na rozmiar otworu) / okno w salonie – wyłącznie przesuwne (w tym systemie wyłącznie ta funkcja).
Analizując drewno / aluminium – to już inna półka cenowa jak okna plastikowe, ciężko doradzić. Ale ze względu na trwałość i lekkość chyba kupiłbym okna aluminiowe. Co do koloru – o gustach się nie dyskutuje. Ciężki wybór. Slawek
Ona warto również zaopatrzyć w czujki, które są elementem systemu alarmowego. Są różne rodzaje czujek https://www.bispro24.pl/?http-wwwbispro24pl-systemy-alarmowe-169,169 wybór należy do nas. Ale naprawdę już w trakcie budowy czy remontu warto zastanowić się nad systemem zabezpieczającym.