Dziecięcy świat

Jedna zabawka, wspólna zabawa! – propozycje zabawek dla rodzeństwa

Nie ma dla mnie nic przyjemniejszego niż patrzenie na wspólną zabawę naszych chłopców. Choć czasami jest trochę za głośno, pojawiają się małe konflikty, to ich wspólny śmiech i rozmowy niezwykle mnie wzruszają! Wymyślają własne zasady, budują warsztaty samochodowe, dmuchają bańki, robią do siebie śmieszne miny lub trzymają się za ręce i krzyczą „1-2-3!” zanim skoczą do kałuży. To jest to!

Między naszymi chłopcami jest 21 miesięcy różnicy. Ciągle się obserwują i widzę jak przyjmują nawzajem maniery i powtarzają to, czego zdecydowanie ich nie uczyliśmy. Cieszą się tymi samymi rzeczami i coraz częściej proszą Nas o zabawki, którymi mogą bawić się wspólnie. I właśnie dziś chcę przedstawić Wam propozycje zabawek dla dzieci – wspierających ich wspólną zabawę i dostępnych w sklepach SMYK!

15 propozycji zabawek dla chłopców do wspólnej zabawy!

Każda z tych zabawek zachęca do kreatywnej zabawy, uczenia się i doskonalenia umiejętności motorycznych na swój sposób. Choć każdy z chłopców jest indywidualną osobowością, ma inne nawyki i zainteresowania, to te pozycje cieszą ich obu!

lista zabawek dla małych chłopców

1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12.| 13. | 14. | 15.

Choć kolejność zabawek na tej liście nie ma znaczenia, to jednak tworząc tę grafikę, nie sposób było na miejscu pierwszym nie ująć LEGO –  te klocki są hitem w naszym domu! To niesamowite, ale gdy chłopcy bawią się klockami są spokojni, widzą kolejne sposoby ich łączenia. Budują z własnej wyobraźni – podobnie, gdy bawią się ciastoliną!

klocki lego dla czterolatka zabawki dla dzieci wspólna zabawa rodzeństwo propozycje zabawek propozycje zabawek dla małych chłopców najlepsze zabawki i gry dla małych chłopców

Kolejną fascynacją naszych chłopców są gry i cieszy Nas to bardzo, bo jeśli przypomnimy sobie jak my sami stawialiśmy czoła pierwszym wyzwaniom, to właśnie poprzez gry! Dzięki nim poznajemy reguły, całe żądło niesprawiedliwości. A przecież niepowodzenie jest kluczem do budowania umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. W zestawieniu ujęłam gry, w które chłopcy lubią grać i co ważne, w jakich radzą sobie również sami (aktualnie Aleks ma skończone 5 lat, Ignaś 3. ) Ostatnio dokupiliśmy w SMYKU tę wersję kalamburów dla dzieci i od tygodnia gramy dzień w dzień – również polecam! Dla młodszych dzieci na kartach mamy ilustracje, dla starszych hasła do przeczytania.

gry planszowe dla małych chłopców zabawki wspierające wspólną zabawę dzieci gry planszowe dla małych dzieci

Zabawki dla chłopców – o czym warto pamiętać?

To dosyć zabawne, gdyż rzeczywiste prace domowe nie są czymś, w co chętnie angażują się nasi chłopcy, ale doskonale potrafią udawać, że to robią – np. zmywają naczynia, robią zakupy, gotują pyszny obiad! To prawda: chłopcy kochają ciężarówki i pociągi, samochody wyścigowe i dinozaury, ale uwielbiają także przebrania, zestawy kuchenne czy zabawę w sklep, dlatego nie wyobrażam sobie ich pokoju bez kuchni czy kasy fiskalnej. Te zabawki (mimo, że są coraz więksi) nadal ich cieszą i angażują do wspólnej zabawy! Coraz częściej przywiązują uwagę do cen, gdy robimy zakupy w sklepie, a potem słyszę: „no coś Ty 5 zł za mleko? przecież kosztuje 2, a najwyżej 3 zł – to co sprzedasz mi za tyle?”. Lubię, gdy chłopcy odgrywają role (sprzedawcy/klienta czy kucharza/kelnera), daje to dzieciom szansę na ćwiczenie dwóch ważnych cech: obowiązkowości, ale i wdzięczności. Nawet drewniany posiłek potrafi być wyjątkowy, bo ważne jest z kim się nim dzielisz.

Mam wrażenie, że nic tak bardzo nie łączy dzieci jak poczucie, że uciekły przed dorosłymi. Mam tu na myśli zabawę w chowanego w domu, ale również walkie-talkie. Ta zabawka daje dzieciom szansę dzielenia się sekretami i udawania odkrywców, będąc jednocześnie w oddzielnych pokojach. Ich historie opowiadane sobie nawzajem (te realne i wymyślane) są przezabawne.

Jedynym sposobem uniknięcia konfliktów rodzeństwa jest posiadanie tylko jednego dziecka!

Wspólna zabawa wiąże się również z konfliktami, ale z doświadczenia zauważam, że musimy pozwolić im samym je rozwiązywać. Nigdy nie będziemy sprawiedliwi, gdy wchodzimy w ich zabawę. Jeśli nie uczestniczymy w zabawie od początku, nie potrafimy zdecydować kto ma rację, czy kto z nich był pierwszy. Konflikt jest częścią ich relacji! Nie prosimy o ustąpienie. Dajemy im swobodę uczenia się rozwiązywania problemów i choć emocje bywają duże, to po czasie słychać ich wspólny śmiech, a wtedy czuję, że jesteśmy na dobrej drodze do ich przyjaźni.

A teraz Wasza kolej, zaproponujcie w komentarzu zabawki, jakimi lubią bawić się Wasze dzieci i co ważne, wspólnie z drugą osobą – bratem, siostrą, kuzynem, kuzynką, koleżanką i kolegą – a Wy wtedy możecie na spokojnie napić się ciepłej kawy!

propozycje zabaw na długie zimowe wieczory

wpis stworzony we współpracy z marką SMYK | zdjęcia: pospieszni.pl

Zobacz także

Komentarze

6 odpowiedzi na “Jedna zabawka, wspólna zabawa! – propozycje zabawek dla rodzeństwa”

 1. Anna pisze:

  Witaj.
  Skąd takie piękne koszule u chłopców?

 2. aremys pisze:

  Ja mam chłopca i dziewczynkę i jedyne przy czym bawią się razem i się nie kłócą to mata do tańczenia. normalnie to był strzał w dziesiątkę

 3. ooo ciekawy pomysł! Napisz w wolnej chwili jaką macie – model/marka?

 4. aremys pisze:

  Taka zwykła z allegro podłączana do telewizora zapłaciliśmy ok 110 zł. trzeba tylko patrzeć by była w wersji polskiej, znajoma kupiła jakąś chińską to nic nie można zrozumieć, niby po angielsku ale ten angielski to porażka.

 5. Mamanaetat pisze:

  Cześć! Mam dwójkę dzieci rok po roku! I u nas najbardziej sprawdzają się drewniane klocki od Little Dutch! Niestety lego, jeszcze za ciężkie, za trudne. Mamy tęż tą grę z małpkami, jest świetna! Uwielbiam jak moje dzieciaki się wspólnie bawią! Pozdrawiamy mamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.