Projekt dom

Pomysł na sufit. Czarna wnęka w suficie podwieszanym, jakie dobrać oświetlenie?

Podwieszany sufit może przybierać różne kształty, formy i występować w dowolnych wersjach kolorystycznych. Tym samym daje wiele możliwości aranżacji wnętrza. W takim suficie można łatwo wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory lub zróżnicować jego poziomy. W naszym domu zdecydowaliśmy się na sufit podwieszany z wnęką pomalowaną na czarno.

Sufit podwieszany pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i użytkową

Zdecydowaliśmy się na sufit podwieszany, aby ukryć częściowo instalację gazową (doprowadzenie gazu do kominka – choć należy pamiętać o pozostawieniu otworów rewizyjnych do kontroli instalacji, są wytyczne co do możliwości zakrywania instalacji gazowej) oraz delikatnie zaakcentować podział wnętrza. W naszym projekcie parter, to otwarta przestrzeń open space (rzuty domu pokazywałam Wam tutaj). Początkowo myśleliśmy, aby obniżenie sufitu zastosować wyłącznie w strefie dziennej i wykończyć w drewnie (lamele drewniane), jednak to znacznie droższe rozwiązanie z którego zrezygnowaliśmy.

Następnie pojawił się pomysł z obniżeniem sufitu z wnęką pomalowaną na czarno i przedłużeniem obniżenia do wejścia, montując oprawy oświetleniowe nad jadalnią oraz w korytarzu.

Sufit podwieszany z wnęką pomalowaną na czarno

Nawet dziś pisząc ten wpis, nie jestem pewna czy dobrze nazwałam nasz sufit, może jednak powinnam napisać: sufit podwieszany z czarną rynną albo czarnym tunelem? Otóż kiedy przyszedł czas na realizację naszego obniżenia, zaczęliśmy szukać informacji i opinii w Internecie – przede wszystkim jakich wymiarów wykonać wnękę, oraz jakie dobrać do niego oświetlenie. Nie było łatwo ich znaleźć, stąd postanowiłam wówczas, że jak wykonamy obniżenie w naszym domu, to podzielę się doświadczeniem. Jak zauważyliście wyżej załączyłam screen naszego projektu, w którym mieliśmy zasugerowane wymiary, jednak wydawały nam się one zbyt duże. W trakcie prac zmieniliśmy je, przyjmując: 13 cm wysokości wnęki, by nie zmniejszać wysokości użytkowej w pomieszczeniu. Warto mieć na uwadze wysokość użytkową na parterze, w naszym przypadku 280cm, po częściowym obniżeniu 267cm, co jeszcze jest komfortową wysokością (dla przypomnienia: minimalna wysokość w pomieszczeniach to 250cm – najczęściej projektowana w pokojach sypialnianych). Natomiast szerokość wnęki 18 cm, aby swobodnie zamontować oprawę oświetleniową. Często oprawy są składane na suficie poprzez śrubki boczne, i tu ważne, by pozostawić sobie luz na dokręcenie oprawy do podstawy mocowanej do sufitu. Taka geometria tunelu pozwoliła nam swobodnie zamontować oprawy oświetleniowe AQForm – model SQUARES 50×2 230V natynkowy – jednocześnie chowając je w tunelu. Nasz sufit został wykonany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażach stalowych.

Sufit podwieszany w połączeniu z odpowiednim oświetleniem zapewnia przytulną atmosferę!

Z reguły więcej czasu poświęcamy na wybranie mebli, zastanawiamy się nad układem wnętrza pomijając oświetlenie, które może całkowicie przekształcić przestrzeń. Często większość z Nas popełnia błąd wykonując sufit podwieszany, nie mając dobranych opraw oświetleniowych – zostawiając temat na sam koniec tj. etap urządzania. Muszę przyznać, że my również przyjęliśmy na etapie obniżania sufitu pewne założenia, myśląc, że dobierzemy oprawy później – udało się, jednak teraz wiemy, że oświetlenie jest bardzo wymagającym tematem do analizy już przy budowie domu.

Sufit podwieszany z oświetleniem LED

Kilka wskazówek, które chcielibyśmy znać przed wyborem oświetlenia w naszym domu:

Pamiętajcie, aby przed przystąpieniem do wykonania sufitu powieszanego przeanalizować szczegółowo temat oświetlenia, po to by nie ograniczać się w wyborze z dostępnych rodzajów, kształtów opraw oświetleniowych – to jest ważne.

Podsumowując, geometria wnęki w naszym podwieszanym suficie to: 13 wysokości, 18 szerokości. Natomiast zastosowane w czarnej wnęce oprawy oświetleniowe, to SQUARES 50×2 230V natynkowy marki AQform, która posiada szeroką ofertę produktów o bardzo ciekawym designie i wysokiej jakości. Źródła światła: GU10, 10W, 36 stopni – mając na uwadze liczbę tych źródeł (12 szt.) to rozwiązanie jest ekonomiczne, kiedy chodzi o koszt zakupu do jakości uzyskanych parametrów oświetleniowych.

Wnęka pomalowana jest farbą Flügger Dekso 5 o matowym wykończeniu.

Cegła dekoracyjna, to produkt ELKAMINO (stara cegła skalna), choć na niewielkiej powierzchni ściany, to niesamowicie nadaje przestrzeni ciepły, domowy klimat.

W tym miejscu będzie stał stół… a teraz stoimy tylko my <3

Do następnego!

Zobacz także

Komentarze

16 odpowiedzi na “Pomysł na sufit. Czarna wnęka w suficie podwieszanym, jakie dobrać oświetlenie?”

  1. Bardzo fajny i odważny efekt kontrastu, Dobrze to współgra z całością i sprawia, że nie wygląda to nudno

  2. Anna pisze:

    O!! Świetny materiał. Faktycznie trudno znaleźć informacje o tych rynnach/tunelach :) Mam pytanie, czy te rynny to gotowe kształtki czy wykonawca docinał je z płyt karton-gipsowych??

  3. Kamil pisze:

    Witam . Z czego zrobili Państwo rynnę? Czy to gotowy produkt czy własna inwencja

  4. Witaj, sufit podwieszany z czarną wnęką został wykonany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażach stalowych.

  5. Witaj, tak dokładnie nasz sufit został wykonany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażach stalowych.

  6. Sylwia pisze:

    Super. Jaki kolor farby zastosowali Państwo we wnęce?

  7. mk pisze:

    A powiedz prosze co to za metal od szczytu tego tunelu w ksztalcie litery U.Maz moze fotke z blizzej odlegloci szkieletu .pozdrawiam

  8. Mateusz pisze:

    Jaka jest szerokość rynny ? 20 cm czy 18 cm ?

  9. Aga pisze:

    Witam jaka musi być głębokość wnęki jeśli chce oprawy bardziej płaskie

  10. Karina pisze:

    Dzień dobry, moja wnęka wygląda tragicznie , została zagipsowana nierówno i przeszlifowana na odwal się. Jak wypracowaliście Państwo taki gładki matowy efekt?

  11. Martyna pisze:

    Dzień dobry, jaki przyjęli Państwo rozstaw opraw w tych tunelach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.