Podwieszany sufit może przybierać różne kształty, formy i występować w dowolnych wersjach kolorystycznych. Tym samym daje wiele możliwości aranżacji wnętrza. W takim suficie można łatwo wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory lub zróżnicować jego poziomy. W naszym domu zdecydowaliśmy się na sufit podwieszany z wnęką pomalowaną na czarno.
Sufit podwieszany pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i użytkową
Zdecydowaliśmy się na sufit podwieszany, aby ukryć częściowo instalację gazową (doprowadzenie gazu do kominka – choć należy pamiętać o pozostawieniu otworów rewizyjnych do kontroli instalacji, są wytyczne co do możliwości zakrywania instalacji gazowej) oraz delikatnie zaakcentować podział wnętrza. W naszym projekcie parter, to otwarta przestrzeń open space (rzuty domu pokazywałam Wam tutaj). Początkowo myśleliśmy, aby obniżenie sufitu zastosować wyłącznie w strefie dziennej i wykończyć w drewnie (lamele drewniane), jednak to znacznie droższe rozwiązanie z którego zrezygnowaliśmy.
Następnie pojawił się pomysł z obniżeniem sufitu z wnęką pomalowaną na czarno i przedłużeniem obniżenia do wejścia, montując oprawy oświetleniowe nad jadalnią oraz w korytarzu.
Sufit podwieszany z wnęką pomalowaną na czarno
Nawet dziś pisząc ten wpis, nie jestem pewna czy dobrze nazwałam nasz sufit, może jednak powinnam napisać: sufit podwieszany z czarną rynną albo czarnym tunelem? Otóż kiedy przyszedł czas na realizację naszego obniżenia, zaczęliśmy szukać informacji i opinii w Internecie – przede wszystkim jakich wymiarów wykonać wnękę, oraz jakie dobrać do niego oświetlenie. Nie było łatwo ich znaleźć, stąd postanowiłam wówczas, że jak wykonamy obniżenie w naszym domu, to podzielę się doświadczeniem. Jak zauważyliście wyżej załączyłam screen naszego projektu, w którym mieliśmy zasugerowane wymiary, jednak wydawały nam się one zbyt duże. W trakcie prac zmieniliśmy je, przyjmując: 13 cm wysokości wnęki, by nie zmniejszać wysokości użytkowej w pomieszczeniu. Warto mieć na uwadze wysokość użytkową na parterze, w naszym przypadku 280cm, po częściowym obniżeniu 267cm, co jeszcze jest komfortową wysokością (dla przypomnienia: minimalna wysokość w pomieszczeniach to 250cm – najczęściej projektowana w pokojach sypialnianych). Natomiast szerokość wnęki 18 cm, aby swobodnie zamontować oprawę oświetleniową. Często oprawy są składane na suficie poprzez śrubki boczne, i tu ważne, by pozostawić sobie luz na dokręcenie oprawy do podstawy mocowanej do sufitu. Taka geometria tunelu pozwoliła nam swobodnie zamontować oprawy oświetleniowe AQForm – model SQUARES 50×2 230V natynkowy – jednocześnie chowając je w tunelu. Nasz sufit został wykonany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażach stalowych.
Sufit podwieszany w połączeniu z odpowiednim oświetleniem zapewnia przytulną atmosferę!
Z reguły więcej czasu poświęcamy na wybranie mebli, zastanawiamy się nad układem wnętrza pomijając oświetlenie, które może całkowicie przekształcić przestrzeń. Często większość z Nas popełnia błąd wykonując sufit podwieszany, nie mając dobranych opraw oświetleniowych – zostawiając temat na sam koniec tj. etap urządzania. Muszę przyznać, że my również przyjęliśmy na etapie obniżania sufitu pewne założenia, myśląc, że dobierzemy oprawy później – udało się, jednak teraz wiemy, że oświetlenie jest bardzo wymagającym tematem do analizy już przy budowie domu.
Sufit podwieszany z oświetleniem LED
Kilka wskazówek, które chcielibyśmy znać przed wyborem oświetlenia w naszym domu:
- dobierając oświetlenie często producenci posługują się określeniami: oprawa oświetleniowa (czyt. obudowa), źródło światła (czyt. żarówka),
- obecnie produkowane są oprawy oświetleniowe bez wbudowanego źródła światła (wówczas dokupujemy niezależne źródła światła – żarówki oraz z wbudowanym źródłem światła (mamy kompletne oświetlenie, ale w przypadku spalenia takiego źródła, musimy oprawę oświetleniową wysyłać do producenta / naprawiać – oczywiście producent gwarantuje liczbę włączeń / wyłączeń takiego źródła),
- najczęściej mamy do wyboru wymienne źródła światła zasilane napięciem 12V lub 230V napięcia przemiennego. Niskonapięciowe są bardziej energooszczędne, trwalsze i odznaczają się niższym tętnieniem, stąd są wybierane do bardziej wymagających zastosowań, gdzie oświetlenie pracuje kilka – kilkanaście godzin na dobę, np. w biurach, sklepach, budynkach użyteczności publicznej. Ważne aby przy wyborze wziąć pod uwagę koszt pojedynczego źródła (żarówki): w przypadku 12V często wykorzystywane jest źródło AR111 (koszt kilkudziesięciu złotych w zależności od jakości), w przypadku 230V mamy do czynienia z typowym źródłem GU10 (koszt do kilkunastu złotych). My wybraliśmy 230V.
- moc żarówki: sprawa indywidualna, jakie natężenie światła Wam odpowiada (luxy – [lx]). Zazwyczaj w korytarzach przyjmuje się minimum 100 luxów (lx), dla nas to zdecydowanie za mało, gdyż lubimy bardziej doświetlone powierzchnie. Wykonywaliśmy próby oświetlenia zakupując pojedyncze źródła światła i sprawdzaliśmy wieczorami jaki efekt uzyskujemy. I tu wydawać by się mogło, że jeśli oprawy AR111 są większe od GU10, to można spodziewać się więcej światła – nie zawsze tak jest. My wybraliśmy GU10 (najbardziej powszechne w hurtowniach i sklepach),
- kąt rozsyły światła – im mniejszy kąt rozsyłu światła tym mniejsza powierzchnia jest doświetlona. Zależało nam na jak największym kącie, stąd dla żarówek GU10 dobraliśmy kąt 36stopni,
- temperatura barwowa – indywidualny wybór, zależny od upodobań, wystroju wnętrza itp. W naszym domu chcemy utrzymać jedną barwę światła tj. neutralny 4000K. Nie wszystkie źródła światła dają taką możliwość,
Pamiętajcie, aby przed przystąpieniem do wykonania sufitu powieszanego przeanalizować szczegółowo temat oświetlenia, po to by nie ograniczać się w wyborze z dostępnych rodzajów, kształtów opraw oświetleniowych – to jest ważne.
Podsumowując, geometria wnęki w naszym podwieszanym suficie to: 13 wysokości, 18 szerokości. Natomiast zastosowane w czarnej wnęce oprawy oświetleniowe, to SQUARES 50×2 230V natynkowy marki AQform, która posiada szeroką ofertę produktów o bardzo ciekawym designie i wysokiej jakości. Źródła światła: GU10, 10W, 36 stopni – mając na uwadze liczbę tych źródeł (12 szt.) to rozwiązanie jest ekonomiczne, kiedy chodzi o koszt zakupu do jakości uzyskanych parametrów oświetleniowych.
Wnęka pomalowana jest farbą Flügger Dekso 5 o matowym wykończeniu.
Cegła dekoracyjna, to produkt ELKAMINO (stara cegła skalna), choć na niewielkiej powierzchni ściany, to niesamowicie nadaje przestrzeni ciepły, domowy klimat.
W tym miejscu będzie stał stół… a teraz stoimy tylko my <3
Do następnego!
- 2 kwietnia 2020
- 16 komentarzy
- Projekt dom
Zobacz także
Materac dla dziecka – jaki wybrać i jak o niego dbać?
Spędzamy jedną trzecią życia w łóżku, tyle średnio zajmuje nam sen. Jednak nie zawsze szanujemy ...
Komentarze
16 odpowiedzi na “Pomysł na sufit. Czarna wnęka w suficie podwieszanym, jakie dobrać oświetlenie?”
Bardzo fajny i odważny efekt kontrastu, Dobrze to współgra z całością i sprawia, że nie wygląda to nudno
O!! Świetny materiał. Faktycznie trudno znaleźć informacje o tych rynnach/tunelach :) Mam pytanie, czy te rynny to gotowe kształtki czy wykonawca docinał je z płyt karton-gipsowych??
Witam . Z czego zrobili Państwo rynnę? Czy to gotowy produkt czy własna inwencja
Witaj, sufit podwieszany z czarną wnęką został wykonany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażach stalowych.
Witaj, tak dokładnie nasz sufit został wykonany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażach stalowych.
Super. Jaki kolor farby zastosowali Państwo we wnęce?
Cześć, Flügger Dekso 5 o matowym wykończeniu (czarny).
A powiedz prosze co to za metal od szczytu tego tunelu w ksztalcie litery U.Maz moze fotke z blizzej odlegloci szkieletu .pozdrawiam
Cześć, wszystkie elementy stalowe – są to profile systemowe do montażu płyt gipsowo kartonowych.
Jaka jest szerokość rynny ? 20 cm czy 18 cm ?
Witaj, szerokość wnęki to 18 cm.
Witam jaka musi być głębokość wnęki jeśli chce oprawy bardziej płaskie
Cześć, gdy wybierzesz oprawę oświetleniową, to do jej wysokości dodaj 2 cm, aby nie wystawała.
Dzień dobry, moja wnęka wygląda tragicznie , została zagipsowana nierówno i przeszlifowana na odwal się. Jak wypracowaliście Państwo taki gładki matowy efekt?
Witaj, to kwestia wykonawcy, musieli Państwo trafić na osobę bez doświadczenia w tym temacie. Szkoda.
Dzień dobry, jaki przyjęli Państwo rozstaw opraw w tych tunelach?