Projekt dom

7 zalet drewnianych podłóg! – które pomogły podjąć nam decyzję

Drewniane podłogi są ponadczasowe, eleganckie, uniwersalne, po prostu piękne! Ale czy ich zachwycający wygląd jest wystarczającym argumentem, aby zdecydować się na zakup? Co z ich trwałością? Jak je pielęgnować? Jaki rodzaj wybrać, aby sprostał codziennemu użytkowaniu? Czy drewniana podłoga jest warta swojej ceny? Z tymi wszystkimi pytaniami musieliśmy się zmierzyć jakiś czas temu, ale zgodnie z rekomendacją zaufanych wykonawców, zdecydowaliśmy się na drewniane deski marki FinishParkiet. Teraz mogę przedstawić Wam zalety (nie tylko estetyczne), które przekonały Nas tego wyboru.

1. Wbrew pozorom, drewnianą podłogę łatwo utrzymać w czystości

Wiem to z własnego doświadczenia. W ostatnio wynajmowanym mieszkaniu podłoga została wykończona drewnem i polakierowana. Z początku nie byłam tym zachwycona, miałam przed sobą wizję codziennego odkurzania oraz częstych zabiegów pielęgnacyjnych, ale z czasem przekonałam się, że nie jest aż tak wymagająca! Nie zapomniałam o tym przy wyborze desek do nowego domu. Cotygodniowe odkurzanie oraz przecieranie suchym lub wilgotnym mopem jest wystarczające – nie należy używać środków czyszczących, ponieważ mogą pozostawać resztki na powierzchni i powodować matowienie warstwy wykończeniowej.

Ale sprzątanie na co dzień to jedno. Co z pielęgnacją drewna? W zależności od rodzaju drewna, przeprowadza się różne zabiegi. Cyklinowanie, lakierowanie, olejowanie, pastowanie… to wszystko brzmi groźnie, ale w przypadku FinishDesek częstotliwość tych czynności spada do minimum. Deski tej marki są uważane za niezwykle trwałe, dzięki swojej unikatowej dwuwarstwowej budowie, która zapewnia stabilizację oraz zapobiega wypaczaniu się podłogi.

 2. Drewno to unikatowe wykończenie podłogi

Naturalnym atutem drewna jest jego nieregularna powierzchnia i różnorodność kolorystyczna. Wyjątkowe pręgi, sęki oraz nierównomierne barwienia dodają uroku deskom, a wnętrze zyskuje niepowtarzalny charakter.

Dodatkowym walorem jest możliwość wyboru spośród szerokiej oferty wykończeń oraz struktur wierzchnich drewnianej podłogi. Szukacie desek z widocznymi sękami, o zmiennej kolorystyce czy jednak o bardziej jednolitym wykończeniu? Niezależnie od rodzaju Waszych upodobań z pewnością znajdziecie coś wyjątkowego, co wpasuje się w wizję wnętrza.

Zdecydowaliśmy się na dwa rodzaje drewnianych podłóg. Na piętrze:

FinishDeska Dąb Exclusive, lakierowana, szczotkowana, fazowana czterostronnie o wymiarach: 800-1200/140-150/12 mm. Warstwa użytkowa ok. 3 mm.

(tu zobaczysz naszą sypialnię, gdzie widać ułożoną deskę, jeszcze bez listew). Natomiast na parterze postawiliśmy na klasyczną oraz elegancką jodełkę francuską, która stanowi ponadczasowy wzór. Szczególnie spodobała nam się:

FINISHJODŁA Francuska Dąb Natura, olejowoskowana, gładka (bez szczotki), fazowana czterostronnie o wymiarach: 600/140-150/14 mm. Warstwa użytkowa 4 mm.

W obu przypadkach na granicy podłogi drewnianej i płytek zastosowaliśmy korek 7mm (oto często pytacie w wiadomościach prywatnych). 

korek łączenie drewniana podłoga z płytką

Jak mogliście zauważyć podłoga na piętrze jest lakierowana, a na parterze olejowana. Muszę przyznać, że wybór nie był łatwy, ponieważ bardziej podoba nam się wykończenie warstwą oleju, ale postanowiliśmy pójść na kompromis.

OLEJ vs. LAKIER do drewnianej podłogi?

Z podłogą lakierowaną miałam styczność w mieszkaniu, więc wiem, że ten rodzaj wykończenia jest bardzo praktyczny. Co zauważyłam?

Podłoga lakierowana idealnie sprawdzi się w przestrzeniach częstej eksploatacji. FinishDeski Dąb Naturalny są cenione za swoją niezawodność, potwierdzoną licznymi, pozytywnymi opiniami. Deski są wytrzymałe na uderzenia oraz odporne na odkształcenia, spowodowane np. wilgocią. Idealnie pasują do pokojów chłopców, które wymagają wytrzymałego podłoża, chociażby w ich pokoju zabaw!

Pomimo praktycznych zalet lakieru, to jednak podłoga na parterze została wykończona warstwą oleju i to był bardzo dobry wybór!

nowoczesny dom drewniane podłogi

3 warstwy olejowosku pięknie eksponują naturalny wygląd drewnianych desek. Ale nie tylko wygląd przekonał nas do wyboru podłogi olejowanej. Na decyzję miały wpływ również poniższe zalety:

Jednym minusem jest obowiązek regularnej konserwacji drewna, ale patrząc na ilość zalet, na tą małą niedogodność można przymknąć oko. Konserwacje, w zależności od stopnia użytkowania, najczęściej przeprowadza się raz w roku. Czynność polega na zakupie właściwego środka impregnującego, odkurzeniu podłogi usunięciu wszystkich przedmiotów i wtarciu wosku. Taką podłogę pozostawia się na 24 godziny na wchłonięcie  i utrwalenie wierzchniej warstwy. Po czym użytkuje się znów podłogę. Warto dodać, że warstwa wosku uzupełnia i zamyka drobne zarysowania, powodując że ulegają zmniejszeniu.

Oba rodzaje wykończenia drewnianych podłóg gwarantują zadowalający poziom ochrony: lakier zapewnia wytrzymałe, ale bardziej błyszczące wykończenie. Natomiast olejowosk wydobędzie naturalny wygląd, ale jest narażony na uszkodzenia mechaniczne. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się nad przeznaczeniem danego pomieszczenia, przewidzieć częstości eksploatacji, aby optymalnie zabezpieczyć podłogę.

3. Wysoka jakość, którą można zobaczyć i odczuć

Kolejną zaletą drewnianej podłogi jest przede wszystkim jej wygląd, o którym wspomniałam już wcześniej. Oryginalne i naturalne wzory na powierzchni, piękne barwy, a przy tym uniwersalność materiału sprawiają, że drewno jest ponadczasowe oraz nada stylu wnętrzom tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Takie wykończenia współgrają z większością z rozmaitych  materiałów wykończeniowych o różnych wzorach, barwach, strukturach.

Wraz z elegancką, wysokiej klasy estetyką podłogi z twardego drewna oferują ciepło i wnoszą do każdej aranżacji przytulność. Muszę to potwierdzić, ponieważ odkąd w naszym domu zamontowano podłogi, poczułam tą przyjemną domową atmosferę. To miłe uczucie, kiedy z definicji budowy przeszliśmy na określenie “dom”- nasze miejsce.

jodełka francuska w nowoczesnym domu

4. Drewniana podłoga to inwestycja długoterminowa

Trwałość drewna szacuje się na długie dekady. Odporność na działanie czasu oraz możliwość renowacji wpływają na długowieczność drewnianej podłogi. Najbardziej wytrzymałe są te z drewna dębowego oraz z odmian egzotycznych. Jednak o trwałości decyduje również wyjątkowy, autorski sposób produkcji praktykowany przez FinishParkiet (w tym filmie możecie zobaczyć jak powstaje deska dwuwarstwowa). Wysokiej jakości podłogi z twardego drewna, które są suszone w piecu, produkowane, instalowane i wykończone zgodnie z określonymi standardami, mogą przetrwać pokolenia  – spójrzcie na kościoły, historyczne budowle na całym świecie. Drewno wciąż pięknie się prezentuje i pełni swoją funkcję.

Początkowo drewniana podłoga może sprawić wrażenie dużego wydatku. Jednak jej koszt całkowity maleje, jeśli porównamy ją z innymi rodzajami podłóg, które trzeba wymieniać co 10-15 lat. Dodatkowo wybór drewnianej podłogi można uznać za inwestycję długoterminową, ponieważ tego typu wykończenia zwiększają wartość nieruchomości, co może być silnym argumentem przy sprzedaży domu. Czego oczywiście nie planujemy, ale jesteśmy realistami i wiemy, że w życiu mogą pojawić się sytuacje nie do końca planowane.

5. Przyjazne dla środowiska

Drewno jest niestety surowcem nieodnawialnym. Jednak pod postacią podłogi staje się produktem ekologicznym, wieloletniego użytku. Fakt, że drewniana podłoga może przetrwać setki lat, czyni ją wyjątkowo przyjazną dla środowiska. Praktycznie żaden inny materiał wykończeniowy nie może się z nią równać pod tym względem.

6. Właściwości akustyczne

Na komfort w pomieszczeniu wpływa sposób rozchodzenia się dźwięku.  Podłogi drewniane, poza właściwościami izolacyjnymi, potrafią skracać pogłos. Co jej znaczącym atutem, kiedy w domu są dzieci, które jak wszystkie, lubią głośną zabawę. Wiąże się to z technologią montażu tych podłóg. Tj. podłogi drewniane są klejone do podłoża cementowego, zaś podłogi wykańczane np. warstwą z paneli jest rozwiązaniem tzw. podłogi pływającej, czyli nie są klejone. Oczywiście, w przypadku wymiany podłogi, te pływające nie stanowią problemu. W przypadku podług klejonych, jest to problematyczne, ale możliwe, jak i lokalna naprawa np. wymiana pojedynczej deski.

Jeśli lubisz słuchać muzyki albo członek rodziny gra na jakimś instrumencie, drewniana podłoga zapewni optymalne warunki akustyczne, dzięki czemu dźwięki będą czyste. A prawidłowo zamontowana nie będzie ulegać wibracjom.

7. Drewniana podłoga to idealne rozwiązanie dla alergików

Drewniane wykończenia są zalecane, ponieważ mają właściwości hipoalergiczne oraz nie zatrzymują nieprzyjemnych zapachów. Drewniane podłogi tworzą antystatyczną posadzkę, która zapobiega powstawaniu alergenów. Dodatkowo współpracuje z wilgotnością i temperaturą powietrza, doskonale dostosowując się i pomagając osiągnąć w pomieszczeniu odpowiedni klimat.

Jak sami przeczytaliście, podłogi z twardego drewna mają wiele zalet. Od kwestii estetycznych po walory praktyczne i zdrowotne. Solidna drewniana podłoga nadaje pomieszczeniu przyjemny, przytulny charakter oraz sprawia, że każde wnętrze staje się bardziej “domowe”.

Finish Parkiet stara się wprowadzać innowacyjne rozwiązania, dostarczające maksimum komfortu, dlatego też można z powodzeniem drewnianą podłogę układać na posadzce z ogrzewaniem podłogowym.

Małe ale…

Przedstawiłam Wam wiele zalet, ale nie mogłabym pominąć małych wad, które posiadają drewniane podłogi:

1. Koszt instalacji oraz materiałów

Czy drewniane podłogi są drogie? Tak, kosztują więcej niż większość innych materiałów (ze względu na jakość oraz sposób wykonania). Montaż podłóg z twardego drewna wymaga wiedzy doświadczonych specjalistów, stąd jest znacznie droższy od montażu paneli, które notabene możemy położyć sami. Podobnie jest w przypadku montażu listew drewnianych – nie wykonamy tego sami, a koszt to od 20zł/mb.

kontakt simon 82 drewniana ramka

Jednak cena przestaje wydawać się wygórowana, gdy pod uwagę weźmie się wszystkie wyżej wypisane zalety.

2. Podatność na uszkodzenia powodowane wilgocią

Drewno, pomimo starań producenta, jako materiał naturalny jest w pewny podatny na działanie wilgoci. Jeśli na powierzchni desek nagromadzi się woda i nie zostanie natychmiast usunięta, może spowodować przebarwienia, podniesienie krawędzi i wypaczanie. Drewno może wypaczać się pod wpływem dużej ilości wilgoci, dlatego najlepiej nie kłaść go w kuchniach i łazienkach.

3. Zarysowania 

Ten punkt to największa zmora drewnianych podłóg, chociaż nie do końca się z tym zgadzam, ponieważ powstałe rysy nadają deskom wyjątkowego charakteru.

O ile drobne zadrapania możemy uznać za urokliwe i bez problemu pozbędziemy się ich samodzielnie, nakładając powłoki ochronne lub wypełniacz woskowy. Głębsze rysy będą wymagać pomocy profesjonalistów.

To tyle, aaa i muszę to napisać, chodzenie na boso po drewnianej podłodze, to czysta przyjemność!

Do następnego!

więcej wpisów związanych z naszą przygodą budowy domu dostępnych jest w zakładce: PROJEKT DOM

Zobacz także

Komentarze

Jedna odpowiedź do “7 zalet drewnianych podłóg! – które pomogły podjąć nam decyzję”

  1. Marlena pisze:

    Mój mąż jest stolarzem i do drewna nie trzeba mnie przekonywać, ja w domu mam rustykalną deskę podłogową 200x20x3 cm. Jest po prostu piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.