Dziecięcy świat

Przepis na idealny weekend z małymi dziećmi

Tak łatwo zagubić się w codziennym pędzie życia. A zanim się zorientujemy – minął tydzień, miesiąc, a nawet rok. Musimy pamiętać, że nasze dzieci uczą się więcej na przykładzie, a zwalniając i spędzając czas z nimi pokazujemy im, ile dla Nas znaczą.

Niezależnie od tego, czy masz jedno czy pięcioro dzieci. Niezależnie od tego, czy pracujesz na pełny etat poza domem, czy pracujesz jako mama/tata. Znajdź sposób na to, by spędzić czas z dzieckiem. Niezależnie od tego, gdziekolwiek i jakkolwiek spędzicie ten czas, to Twoje dziecko stanie się szczęśliwsze, a Ty bardziej spełnionym rodzicem. Nie pamiętam, co dokładnie robiłam ze swoimi rodzicami w weekendy kiedy byłam dzieckiem, ale pamiętam jak się czułam. I chcę, aby nasze dzieci pamiętały to uczucie, to że są kochane. By czerpały radość z małych rzeczy, prostych przyjemności. Tak po prostu.

 

Oto 8 składników na idealny weekend z dziećmi:

 1. Rozluźnij-cie się!

Uwolnijcie się od ustalonych zasad i reguł panujących na co dzień w waszym domu. Musimy sami sobie pozwolić na więcej zabawy w weekendy.  Może to oznaczać pieszczoty w łóżku na „dzień dobry”, rzucanie się poduszkami, jedzenie na dywanie przed telewizorem. I nie martwcie się, bo w poniedziałek rano wszystko wróci do normy, a Wasze dzieci nie zawsze będą oczekiwać muffinek na śniadanie.

 1. Nie bądźcie nudni!

Znudzeni rodzice, to znudzone dzieciaki, więc wypełnijcie weekendy rzeczami, które naprawdę lubicie robić ze swoimi dziećmi. Nie rezygnujcie z tego tylko dlatego, że czas upływa i czegoś Wam nie wypada?

 1. Planujcie wcześniej!

Spotykajcie się ze znajomymi z którymi Wy i Twoje dzieci lubicie spędzać czas. Wybierzcie się wspólnie do kina, na basen, łyżwy, lody?

 1. Ugotujcie coś razem!

Gotowanie z dziećmi jest zabawne i satysfakcjonujące, niezależnie od tego, czy usmażymy jajecznicę, zrobimy galaretki albo zmiksujemy koktajl. Większość małych dzieci uwielbia mierzyć, mieszać, nalewać, dekorować. Pozwólmy im na to chociażby w weekend, przecież czasami możemy się pobrudzić. A danie nie musi wyglądać tak perfekcyjnie jak sami byśmy go przygotowali. Prawda?

 1. Pytajcie – Opowiadajcie – Wspominajcie

Istnieje wiele pytań, które pojawiają się w ciągu tygodnia, a na które nie mamy czasu odpowiedzieć, porozmawiać, czy wyjaśnić. Weekendy oferują nam trochę dodatkowego czasu do wyszukania odpowiedzi w książkach lub znalezieniu filmów, które dotyczą zainteresowań naszych dzieci. Warto też zadawać pytania dzieciom np. by opowiedziały o 2 sytuacjach z ubiegłego tygodnia, które były dla nich zabawne, miłe, a może straszne? To również dobry czas, by powiedzieć dzieciom za co je cenimy, co Nas mile zaskoczyło, rozbawiło, ale też zasmuciło.

 „Słuchaj zawsze uważnie wszystkiego, co chcą powiedzieć [wasze dzieci], bez względu na wszystko. Jeśli nie słuchasz chętnie o małych sprawach, gdy dzieci są małe, to nie opowiedzą Ci o wielkich, kiedy będą duże… bo dla nich to zawsze są i były wielkie sprawy.”                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                [Catherine M. Wallace]
 1. Wspólnie dbajcie o Waszą przestrzeń życiową!

Nie ma u Nas stałych pór sprzątania – sprząta się wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Zaczęliśmy od małych rzeczy, zapakowanie pralki, otworzenie zmywarki, odkurzanie.  Zadania przydzielamy chłopcom tak, aby odpowiadały ich możliwościom, przy czym wzmacniały poczucie odpowiedzialności za wspólny dom.  Chcemy nauczyć ich, że nie ma rzeczy, której zrobienie mogłoby przynieść ujmę mężczyźnie, uczynić go mniej męskim. Wspólne sprzątanie, to okazja do tego, aby być z dzieckiem nawet w trakcie wypełniania naszej listy zadań.

 1. Bądźcie mili dla innych

To doskonały czas, by uczuć dzieci, że w życiu nie tylko bierzemy (dostajemy zabawki), ale dajemy i powinniśmy czerpać z tego radość. Ostatnio robiliśmy pierniczki lukrowane przez chłopców, które podarowaliśmy sąsiadom – radość była podwójna! Weekend to doskonały czas by zrobić laurkę, która zawsze jest w modzie i podarować ją wybranej osobie.

 1. Śmiejcie się tyle, ile oddychacie!

Wiem, że w życiu bywa różnie – codzienny stres, niekończąca się lista obowiązków, ciągły brak czasu wpływa na nasze samopoczucie. Ale to od Nas zależy jak pokolorujemy naszą codzienność. Nie zapominaj o potędze łaskotek, które rozbawią do łez. Dzieci szybko nudzą się zabawkami, nawet tymi najdroższymi, ale naszej uwagi nigdy nie mają dość, chociażbyśmy codziennie bawili się w to samo, śpiewali te same piosenki, czy skakali po łóżku.

#MałeRzeczyTeżPotrafiąSprawićWieleRadości

Który składnik jest Twoim ulubionym w tym przepisie?

 


zdjęcia: BarbaraLu

Zobacz także

Komentarze

8 odpowiedzi na “Przepis na idealny weekend z małymi dziećmi”

 1. Madzia pisze:

  Lubię czasem obudzić dzieciaki w wakacje w sobotę o szóstej rano, popędzać je na dworzec, wsiąść w pierwszy lepszy PKS… wysiąść w losowej wsi i pospacerować, powiedzieć dzień dobry, obejrzeć zwierzęta, zrobić zdjęcia…

 2. Smagula pisze:

  Super, że spędzacie wspólnie wolny czas. Małe wycieczki mogą przynieść dużo więcej frajndy, niż długo planowane i dalekie wyjazdy.

 3. Jakub Bylica pisze:

  Super rodzinka:) i bardzo fajne pomysły:)

 4. Punkt pierwszy – obowiązkowy! Wyluzuj się, nie oczekuj, że będzie idealnie, nie bądź zbyt wymagająca i ciesz się tym, co przychodzi podczas urlopu. Żadnych oczekiwań! Po prostu czysta radość!

 5. Uwielbiam gotowanie z całą rodzinką! Robi się straszny bajzel, jest rozgardiasz, nie zawsze jest pysznie, ale to bardzo cementuje relacje i to jest najważniejsze!

 6. Śmiech to zdrowie! Uśmiech wyzwala wydzielanie endorfin z kącików ust i wtedy stajemy się szczęśliwsi, to potwierdzone naukowo! Bądźmy weseli, co nam innego pozostało haha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.