Dziecięcy świat

Muzyka klasyczna w ciąży – lista utworów

Często w poradnikach dla mam czytamy, że poprzez słuchanie muzyki możemy komunikować się z naszym nienarodzonym dzieckiem. Odpowiednio dobrana muzyka mają wpływ zarówno na życie płodowe, jak i na dalszy rozwój dziecka. Liczne badania wykazały, że na tym polu świetnie sprawdza się muzyka klasyczna. Słuchanie muzyki poważnej w ciąży ma więc podwójne korzyści, potrafi też relaksować.

Dlaczego trening słuchowy polecany jest kobietom ciężarnym? Kiedyś uznawano, że dziecko rodzi się głuche i zaczyna słyszeć dopiero kilka tygodni po przyjściu na świat. Dziś wiemy, że maluch słyszy już od 4. miesiąca życia płodowego. Im więcej słyszy różnych dźwięków, tym lepiej będzie miał wykształcony słuch i łatwiej nauczy się mówić [źródło].

To dzięki muzyce maluch rodzi się z większą ilością komórek nerwowych. Z badań amerykańskich i japońskich naukowców wynika, że muzyka klasyczna korzystnie wpływa na inteligencję dziecka. Stwierdzono również, że w przyszłości ułatwi mu naukę mowy, języków obcych, matematyki i logicznego myślenia. Czy tak będzie? Nie wiem. Na dzień dzisiejszy potwierdzę szybką mowę, gdyż Aleks zaczął mówić/powtarzać/łączyć słowa, a ma obecnie 1,5 roku – choć według niego „dwa” ;-))

W 1. ciąży oprócz słuchania muzyki czytałam również wieczorem bajki dla dzieci (na głos). Wydaje się to śmieszne? Trochę tak, dlatego początkowo nie przyznawałam się do tego, albo głupio było mi mówić do brzucha. Z czasem nabrałam dystansu i stwierdziłam, że robię to dla niego – dla mojego syna. A teraz dla drugiego… ;)

Na rynku jest wiele płyt z muzyką klasyczną, niestety żadna nie przypadła mi do gustu i tym sposobem stworzyłam swoją listę utworów. A dla Was skomponowałam ją na YouTube – dostępna jest TU. Miłego słuchania!

t-shirt ciążowy muzyka klasyczna w ciąży słuchałyście brzuch ciążowy 30 tydzień

Do następnego!
t-shirt ciążowy – Mine Pine Baby_klik

Zobacz także

Komentarze

13 odpowiedzi na “Muzyka klasyczna w ciąży – lista utworów”

 1. Natalia eL pisze:

  My puszczaliśmy muzykę i w ciąży i gdy już Janek był na świecie:) co do rozwoju mowy to ciężko jest mi coś powiedzieć na tym etapie, bo Jan ma dopiero 11 miesięcy:)
  ale co do muzyki – teraz zdecydowanie bardziej woli coś, do czego może sobie potańcować:)

 2. Natalia eL pisze:

  aaaa i bluzka mistrzostwo! pięęękny arbuz! :D

 3. magda pisze:

  PAPIGA jest najlepsza :)

 4. magda pisze:

  Stwierdzam po obejrzeniu filmiki ;)

 5. Natalia pisze:

  Super filmik! ślicznie mówi i bardzo ładnie pokazuje obrazki. Mogę prosić o tytuł książki?

  Pozdrawiam

 6. Martyna pisze:

  PAPIGA wymiata! :D Aleks mówi przepięknie! Mądry chłopczyk :) ja również słuchałam w ciąży dużo, różnej muzyki. Klasycznej ale i takiej, której słucham na co dzień. Mój syn ma aktualnie skończone 2 miesiące i póki co zauważyłam, że muzyka bardzo go uspokaja, łatwiej mu przy niej zasnąć. Natomiast za dnia lubi, trzymany na rękach bujać się z mamą w rytm różnych utworów.
  Pozdrawiamy cieplutko

 7. Agata B. pisze:

  Madziu Twój synek to już duży przystojniak :) A Ty i Ignaś widać że się dobrze macie ! Zdrówka i szczęśliwego rozwiązania, buziaki

 8. Marta pisze:

  każdej mamie, która chciałaby ciekawe i wyszukane książki dla swojego dziecka polecam stronę internetowa ryms.pl lub czasopismo (kwartalnik), w którym są recenzje książek dla dzieci, nietuzinkowe i mądre; rodzę synka w kwietniu a już czeka na niego ponad 10 książek, bo a nuż przestaną je wydawać :)

 9. It is basically essential steer clear of this if you really need to learn how to lose
  10 pounds in 3 weeks. I am not gonna enter the math
  of calorie burning though the simple the fact is you will want to
  below the knob on calories commencing one’s body daily
  to ensure that you lose lose weight. Do not turn around the television and sink into the couch right after dinner.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.