Wszystko co fajne

5 rozwiązań, które ułatwiają mi dbanie o codzienny porządek

Sprzątanie … czynność, której jedni nie znoszą, a inni odnajdują w niej przyjemny spokój. Chociaż domowy bałagan to część szalonej codzienności, utrzymanie porządku jest ważne – bywa także wyzwaniem. Zwłaszcza przy małych dzieciach – dla nich dom to idealny plac zabaw!

W trakcie budowy naszego domu szukałam inspiracji na “szybkie” sprzątanie, “sprawne” sprzątanie itp.  – rozwiązań, które zaoszczędziliby czas oraz wysiłek, jaki wkłada się w domowe porządki. I właśnie dziś o tych sposobach, aby usprawnić codzienne porządki.

1. przestrzeń do przechowywania (rozplanowanie pomieszczeń gospodarczych w domu)

I nie mam tutaj na myśli uporządkowanych szafek w kuchni czy biurka w gabinecie. Chociaż to też jest ważne, ale bardziej chodzi mi o rozplanowanie pomieszczeń gospodarczych w domu, które warto wziąć pod uwagę na etapie projektu domu. Dla przykładu: kuchnia – najlepiej, żeby obok znajdowała się spiżarnia; łazienka, z której korzystacie na co dzień – obok pralnia. Dodatkowe pomieszczenia organizacyjne bardzo pomagają w dbaniu o porządek i  “czystą” atmosferę w pozostałych pokojach. Spiżarnia, pralnia, garderoba, strych oraz garaż to miejsca, stricte do przechowywania, pozwalające na zaoszczędzenie miejsca w jadalni, salonie lub sypialni. Wówczas zdecydowanie łatwiej zachować przyjemne poczucie ładu oraz otwartej przestrzeni. Cieszę się także, że mój mąż w projekcie domu przewidział piwnicę, to kolejne pomieszczenie, które pochłania wiele rzeczy, naprawdę wiele!

2. system centralnego odkurzania

Pomimo wątpliwości z mojej strony zdecydowaliśmy się na montaż centralnego odkurzacza i to był genialny pomysł. Nie wyobrażam sobie teraz codzienności bez tego systemu. Zdecydowaliśmy się na odkurzacz V MAX 1.9 z oferty firmy Ecomax. Ten model odkurzacza dzięki cyklonicznej filtracji nie musi posiadać filtra, jest energooszczędny (posiada funkcję regulacji mocy ssania), a akcesoria są lekkie oraz poręczne (opisywałam odkurzacz w tym wpisie).

Dziś szczególną uwagę chcę zwrócić na dodatkowe produkty, które warto przemyśleć mając w domu system odkurzania centralnego. W pralni zamontowaliśmy kasetę VROOM RV RETRAVAC z wężem rozciąganym do 10m, którego główną zaletą jest możliwość wygodnego użytkowania na co dzień np. gdy z suszarki czyszczę filtr – odkurzacz znajduje się tuż obok i mogę szybko pozbyć się piasku oraz kurzu. Dodatkowo długa, chowana rura pozwala mi na sprawne odkurzanie całego piętra i schodów bez konieczności noszenia ze sobą węża. Kaseta spełniła moje oczekiwania i zastanawiamy się, aby w przyszłości umieścić ją również w garażu (czyszczenie auta, stołu narzędziowego).

suszarka i pralka o jednym wyglądzie jak czyścić filtr suszarki

Poza obecnym systemem centralnego odkurzania, pralnia sama w sobie oszczędza mi dodatkowego sprzątania. W pozostałych pomieszczeniach (łazience czy salonie) gromadzi się mniej kurzu, ponieważ ubrania suszę oraz prasuję właśnie w przeznaczonym do tego miejscu, ale za co uwielbiam to pomieszczenie (za jakie rozwiązania) napiszę Wam w osobnym poście.

3. jakość wykończenia podłóg

Nasz dom ma powierzchnię 186 mkw, wielokrotnie otrzymywałam pytania jak radzę sobie z utrzymaniem czystości podłóg? I zawsze odpowiadam, że ważnym krokiem na etapie budowy domu jest wybór wykończenia podłóg. I dziś śmiało mogę napisać, że lubię każdy kawałek naszej podłogi. Najbardziej uwielbiam drewnianą podłogę, która urzeka nie tylko wyglądem, ale również praktycznością.  Wystarczy regularne odkurzanie oraz przecieranie wilgotnym (nie mokrym!) mopem raz na 2 tygodnie (a nawet comiesięczne mycie – w zupełności wystarcza).  O pozostałych zaletach drewnianych podłóg pisałam w tym poście.

zalety drewnianych podłóg

Wybór płytek ceramicznych na podłogę, to kolejna ważna decyzja, by nie kierować się wyłącznie wyglądem, a właśnie utrzymaniem tych płytek w czystości. Na parterze mamy ułożone Blizzard Manhattan Bianco Lappato 80×80 których byliśmy w 100% pewni, gdyż te płytki mają w mieszkaniu moi rodzice i łatwo zadbać o ich czystość. Ponadto ich cena jest b. atrakcyjna i wygląd (zmienia się w zależności od kąta patrzenia i światła). W pralni mamy ułożone Vives 1900 Terrades Grafito 20×20 i mimo obaw, że ciemny kolor może przysporzyć problemów, to jest to nieprawdą – także śmiało polecam! Podobnie z mozaiką w naszej toalecie, a dokładniej z płytkami Musichalls Multicolor Octogono – uwielbiam za kolory i po raz kolejny za łatwość w utrzymaniu czystości.

4. akcesoria i sprzęt do sprzątania

Sprzątanie należy do obowiązków, które niekoniecznie Nas cieszą. Warto więc jak najbardziej je umilać oraz ułatwiać. Dziś nie wyobrażam sobie mycia podłóg ceramicznych bez mopa parowego Viledawykonuję to z lekkością, bez moczenia rąk, nadmiaru wody! Podobnie niezbędnym dla mnie sprzętem w domu okazała się bezprzewodowa myjka VILEDA Windomatic. Doskonale sprawdza się w czyszczeniu okien (nie pozostawia smug) i przede wszystkim nie zużywam nadmiaru papieru ręcznikowego. O innych produktach, które używam i dzięki nim sprzątanie jest zdecydowanie przyjemniejsze pisałam w tym wpisie.

5. zabudowane meble w kuchni, bez otwartych półek

Chociaż odkryte szafki wyglądają naprawdę ciekawie, to wymagają częstszego przecierania niż półki zabudowane, na które się ostatecznie zdecydowaliśmy. Kuchnia wydaje się być przez to minimalistyczna, ale za to łatwiej utrzymać mi ją w czystości. Pomimo usilnych starań kuchnia jest miejscem, gdzie o bałagan nie trudno. Dlatego bardzo doceniam, że w jednej z szafek w kuchni mamy zamontowaną kasetę VROOM CLASSIC. Zwłaszcza, że chłopcy są chętni do gotowania w Thermomixie, a zdarza się, że składniki trafiają nie tylko do misy. Wówczas możemy szybko odkurzyć i problem znika! Co do samej kasety to jest ona bardzo zgrabna, nie zajmuje dużo miejsca oraz ma optymalną długość węża (ponad 7m), więc mogę nim posprzątać całą kuchnię, a także strefę jadalni, to bardzo wygodne!

Czy Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na sprzątanie, bez jakich akcesoriów/ sprzętu nie wyobrażacie sobie ogarniania przestrzeni życiowej?

Zobacz także

Komentarze

Jedna odpowiedź do “5 rozwiązań, które ułatwiają mi dbanie o codzienny porządek”

  1. doris pisze:

    Zauważyłam, że odkładanie wszystkiego na miejsce ułatwia dbanie o porządek. Nauczyłam się też sprzątać buty do szafki, żeby nie przeszkadzały Roombie odkurzać. Jakoś tak przyjemniej w mieszkaniu i wszystko można znaleźć :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.