Projekt dom

Projekt domu – jak przymierzyć się do wyboru i gdzie szukać gotowych projektów?

Kiedy podejmiemy decyzję „tak! – budujemy dom”, wówczas naszą przygodę rozpoczynamy od kupna działki (tu przeczytasz czym powinniśmy się kierować) i wyboru projektu. Ważne, abyśmy nie podejmowali decyzji pod wpływem impulsu. Wybór projektu to zawsze kwestia czysto indywidualna, ale dziś napiszę Wam na jakie kwestie warto naszym zdaniem zwrócić uwagę.

Projekt domu na miarę swoich marzeń

Wybierając projekt domu powinniśmy zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekujemy?

Następnie proponujemy wybrać kilka gotowych projektów i zrobić selekcję na podstawie której możemy stwierdzić czy wymagają zmian (i jakich). Może wystarczy przesunąć kilka ścianek wewnątrz, a może należy przeprojektować zbyt wiele (by kupno projektu miało sens).

Na co należy zwrócić uwagę w gotowych projektach?

1 – strony świata i lokalizacja pomieszczeń pod tym kątem,
2 – metraż powierzchni użytkowej dobrany odpowiednio do naszej kieszeni,
3 – zgodność projektu z Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu.

Koniecznie musimy przeanalizować czy wyszczególnione w projekcie pomieszczenia, to nie pomieszczenia widmo. Przykład: garderoba 1,5m2 – która powinna mieć co najmniej 2-2,5m2, podobnie wiatrołap (by miał najmniej 3-4m2). Należy również uważnie przyjrzeć się powierzchni pomieszczeń na poddaszu użytkowym i zobaczyć ile tam będzie naprawdę miejsca? Otóż skosy można wykorzystać tylko częściowo (wysokość ścianki kolankowej). Warto wtedy przyjrzeć się przekrojowi domu, który często się omija, jako „zbędny szczegół”, a może okazać się, że z 20m2 pokoju otrzymujemy 10m2, bo druga połowa powierzchni, to trudne lub niemożliwe do wykorzystania skosy (np. te 30 do 70 cm wysokości). Taka analiza powinna dotyczyć również materiałów wykończeniowych i elewacyjnych (koszt wykończenia domu).

Gdzie najlepiej szukać gotowych projektów?

Ofert gotowych projektów nie brakuje, warto więc szukać i porównywać, by wybrać ten („dla Nas”) najlepszy. Miło wspominam ten czas! Przeglądając internetowe katalogi gotowych projektów możemy wybierać z wielu kategorii, co jest bardzo wygodne. Zaoszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na przekopanie się przez wszystkie projekty. W naszej głowie mieliśmy nasze inspiracje: przestrzeń (open space), duże okna, prosta nowoczesna bryła z antresolą. Od razu wiedzieliśmy czego szukamy:

Gdy zaznaczyliśmy powyższe parametry na portalu extradom.pl otrzymaliśmy propozycje gotowych projektów:

gdzie najlepiej szukać gotowych projektów domu

Wyświetliło Nam się kilkadziesiąt propozycji. Nasze ograniczenie? – „szerokość działki do 20m”. Po odznaczeniu tego kryterium, naszą uwagę skupiły m.in. te projekty:

Wzdychałam do niego długo. Praktyczne wnętrze, przestronna strefa dzienna, taki z eleganckim wdziękiem! Ale … działka za mała.

projekt domu Nowoczesny 2

To kolejny gotowy projekt, który uważamy za bardzo udany! Jednak nie dla Nas.

projekt domu Atrakcyjny 1

 

Pojawia się wobec tego pytanie:

Czy najpierw kupić działkę, czy znaleźć wymarzony projekt?

Z racji, iż dla Nas ważnym aspektem była lokalizacja (działka w mieście), postawiliśmy na projekt indywidualny, który spełnia warunki Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu (MPZT), jak i nasze oczekiwania funkcjonale i wizualne. Jest taką naszą miksturą. Wiele projektów służyło Nam za inspirację np. ten dom choć parterowy, to posiada przepiękny salon z antresolą, który także zawarliśmy w naszym indywidualnym projekcie domu, który pokazywałam Wam tutaj.

Są miliony powodów, które sprawiają, że każdy będzie szukał czegoś innego. Ciekawa jestem, co było dla Was decydującym aspektem i na który projekt domu postawiliście?

Wpis powstał w ramach współpracy z portalem Extradom.pl

Zobacz także

Komentarze

17 odpowiedzi na “Projekt domu – jak przymierzyć się do wyboru i gdzie szukać gotowych projektów?”

 1. Wladek pisze:

  Wybór projektu domu to prawdziwa męczarnia, szczególnie wtedy gdy żona ma inne wymagania. My też zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny. Tak między nami projektant miał już nas dosyć :)

 2. Sebus pisze:

  Nie wiem czy też to zauważyliście ale te gotowe projekty nigdy nie są dopracowane, zawsze coś się nie zgadza. Dobrze jak się to wyłapie na początku a nie tak jak było u mnie w czasie budowy.

 3. Bielik pisze:

  To macie szczęście u nas w okolicy dobrego projektanta z lupą szukać, większość interesuje tylko kasa mają gdzieś czy projekt będzie dobry. Jeden powiedział nam, że jak nie pasuje możemy sami narysować a on nam pieczątkę trzaśnie oczywiście nie za darmo.

 4. Marcin pisze:

  Trzeba mieć przede wszystkim wizualizację w głowie , jak ma to wszystko wyglądać, aby było najlepiej dla nas, co gdzie ma być, no i wtedy dobrać odpowiedni projekt, my skorzystaliśmy z takiego gotowego projektu i jesteśmy zadowoleni, , oczywiście wcześniej ustalając co gdzie ma się znajdować, polecam tak to rozwiązywać.

 5. Marta pisze:

  Ja to sam projekt domu będę uzgadniać z rok :P Chcę mieć wszystko przemyślane, a już samy wnętrzu nie wspomnę. Chyba mam za duże wymagania jednak wszystko musi być ładne i praktyczne.

 6. kenzo pisze:

  To wcale nie jest zły pomysł, lepiej wszystko zawczasu dopracować niż później poprawiać. My na przykład nie uwzględniliśmy miejsca na rolety antywłamaniowe i później masę z tym było kłopotów .

 7. Tomasz Wostal pisze:

  Nowoczesny projekt 2 wydaje się super :) Czynników wpływających na projekt jest naprawdę mnóstwo, dlatego czasami najlepsze będzie po prostu indywidualne podejście :)

 8. Gotowy projekt to nie jest najlepszy sposób. Najlepiej skorzystać z usług wizualizacji wnętrz 3d.

 9. Ania pisze:

  Projekt domu to nie jest taka prosta sprawa, ja szczerze nie wiem do końca na co się zdecydować. Słyszałam, że projekty z wizją mają ciekawą ofertę, jest tu może ktoś kto może więcej na ten temat powiedzieć?

 10. Dominik pisze:

  Wybór projektu jest bardzo kluczową decyzją, musimy ją w 100% przemyśleć. W końcu budujemy dom na lata. Sam budowałem dom i wiele rzeczy nie przemyślałem, ponieważ wszystko robiłem na szybko. Teraz tego bardzo żałuje, ale co na to poradzić. Mogę jedynie ostrzec innych, przed pochopnymi decyzjami.

 11. Cieszę się, że napisałaś trochę o gotowych projektach, bo zastanawiałam się, gdzie szukać takich informacji.

 12. Zaprojektowanie takiego domu to nie lada wyzwanie, ale akurat Nowoczesny2 bardzo mi się podoba i też mógłbym wzdychać do takiego :)

 13. Jumbo pisze:

  Dzięki za podpowiedzi, na pewno niedługo się przydadzą!

 14. Sławek pisze:

  Oj pamiętam kiedy my wybieraliśmy projekt naszego domu. Nie było łatwo…

 15. PrezentSimple pisze:

  My sami projektowaliśmy dom z projektantem, nie było tanio, ale dzięki temu mamy to co chcemy :)

 16. Mateusz pisze:

  Ooo, jest mój projekt domu wymieniony :D Jak mi miło :) ATRAKCYJNY-1 najlepszy!! Sporo zmian wprowadziliśmy, ale mimo tego zdecydowanie polecam. Pozdrawiam :)

 17. PKFO pisze:

  Super wpis, bardzo poczytny i przekazujący wszelkie niezbędne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.